VUÇİÇ: ERDOĞAN’A SAYGIMIZ VAR ANCAK KOSOVA’YA BAYRAKTAR VEREMEZ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Türkiye’nin Kosova’ya Bayraktar insansız hava aracı sağlayacağı haberlerinin kendileri için iyi bir haber olmadığını söyledi.

Resmi temaslar için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırp Pink TV’ye Sırbistan’ın silahlanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kosova’nın Türkiye’den Bayraktar silahlı insansız hava aracı alacağına ilişkin haberlere yorum yapan Vucic, “Türklerin Priştine’ye Bayraktar vereceklerini söylemeleri bizim için ne kabul etmesi kolay ne de güzel bir haber. Bunun ilişkilerimize etkisi olacaktır” dedi.

Vucic, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a saygımız var. Fakat bu hazırlık yapmamız, hava savunma sistemi ve avcı filosu sahibi olmamız gerekeceği anlamına geliyor. Diğer yandan, Türkiye’nin uluslararası hukuk çerçevesinde ordu sahibi olma hakkı olmayan bir tarafı silahlandırma hakkı bulunmuyor. Fakat uluslararası hukuk kimin umrunda ki?” diye konuştu.

Sırp lider, Sırbistan’ın silahlanmasının elzem olduğunu aksi takdirde “kedinin fareyi yutması gibi yutulacağını” söyledi.

Vucic’in açıklamaları, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka’nın Kosova’nın Türkiye’den Bayraktar silahlı insansız hava aracı almak için çalışma yürüttüğü yönündeki açıklamalarından sonra geldi.

Ilgili Haberler