NASA, MARS’TA POTANSİYEL SU KAYNAĞI TESPİT ETMİŞ OLABİLİR

NASA’nın Curiosity keşif aracı, Mars’ta yeni bir su kaynağı keşfetmiş olabilir. Yüzeyde bulunan toprak parçaları, bunun en büyük işareti olarak gösteriliyor.

NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı (MSL) misyonunun bir parçası olarak, Mars’taki Gale kraterinde keşifte bulunan otomobil büyüklüğündeki keşif aracı Curiosity, 2012 yılından beri kızıl gezegende faaliyetlerine devam ediyor.

Keşif aracının görevleri arasında Mars iklimini ve jeolojisini incelemek, Mars’ta daha önce yaşam olup olmadığını ve su barınabilirliğini araştırmak, gezegen yerleşimine ve ileri zamanlarda insansı keşiflerin mümkün olup olmadığını araştırmak yer alıyor.

Potansiyel su izleri bulundu

NASA’nın Curiosity keşif aracı, Mars’ta yeni bir su kaynağı keşfetmiş olabilir. Yüzeyde bulunan toprak parçaları, bunun en büyük işareti.

Yeni çalışmada, Mars yüzeyinde yer alan hale benzeri toprak parçalarının, opal (mineral) yatakları olabileceği belirtiliyor.

Su, opal yataklarının gelişiminde birincil bir bileşen olduğundan, Mars’ın tahmin edilenden çok daha yakın zamanda su barındırdığına inanılıyor.

Bununla birlikte NASA, Mars yüzeyinde bulunan birikintilerden alınan örnekler ile kapsamlı bir inceleme yaparak durumu açıklığa kavuşturacak.

Ilgili Haberler