ECONOMİST: SIRBİSTAN “ÇILGILNCA SİLAHLANIYOR”

Silah harcamalarını hızla artıran Sırbistan, 2015-2021 döneminde savunma harcamalarını yüzde 70 artırdı.

Sırbistan’ın silah alımlarında hızla artan iştahı, uluslarası basında yer almaya devam ediyor. Sırbistan’ın savunma sektöründeki “alışveriş çılgınlığını” haberleştiren Economist dergisi, Sırbistan’ın Rus, Fransız ve İsrail savunma ürünlerinin yanı sıra Türk insansız hava araçlarıyla da ilgilendiğini yazdı.

Sırbistan ordusunun “küllerinden doğuşunun” diğer eski Yugoslavya ülkelerini endişelendirdiği ifade edilen haberde Kosova ile yaşanan plaka gerginliği sırasında Sırbistan’ın savaş jetlerini Kosova sınırı üzerinde uçurduğuna dikkat çekildi.

Sırbistan’ın 2015-2021 yılları arasında savunma bütçesini %70 oranında artırarak yıllık 1,4 milyar dolar seviyesine yükselttiği vurgulanan haberde, Rusya ve Belarus’un Sırbistan’a 10 adet MiG-29 savaş uçağı, 30 tank ve zırhlı taşıyıcı hibe ettiklerine dikkat çekildi. Rusya’dan hava savunma sistemi de alan Sırbistan’ın Çin’den silahlı insansız hava aracı, Rus helikopterleri ve Fransız karadan havaya füze sistemleri satın aldığı da ifade edildi.

İsrail’le tanksavar füze alımı için müzakereler gerçekleştiren Sıribstan’ın Karabağ Savaşı’nda etkinliğini bir kez daha kanıtlayan Türk insansız hava araçlarıyla ilgilendiğini de duyurduğu kaydedildi.

Hükümet, zorunlu askerlik uygulamasının geri getirmeyi planlıyor

1 Ocak 2011 tarihi itibarıyla zorunlu askerlik uygulamasına son verilen ülkede Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve hükümet yetkilileri, zorunlu askerlik uygulamasının geri getirilmesini istiyor.

Sırbistan Savunma Bakanı Nebojsa Stefanovic, geçtiğimiz ay Sırbistan ordusunun daha fazla askere ihtiyaç duyduğunu ve zorunlu askerliğin ülkeye maliyetinin tartışıldığını açıklamıştı.

Ilgili Haberler