ZUKORLİÇ, SANCAK’TA SIK SIK YAŞANAN OLAYLAR KONUSUNDA UYARDI: BOŞNAKLARIN DAHA FAZLA TEHLİKEYE GİRMESİNİ ÖNLEYİN

Sırbistan Ulusal Meclisi Başkan Yardımcısı ve Adalet ve Uzlaşma Partisi Başkanı Usame Zukorliç, Priboj’da meydana gelen cinayetle ilgili olarak Sırp hükümetine açık mektup gönderdi.

Şöyle ki, Cumartesi akşamı bir yemekhanede ölümle sonuçlanan şiddet olayları yaşandı ve bu sırada Belgrad’dan özel polis birimi üyesi Igor Avramoviç (28) Stari Priboj’dan Ervin Çelahmetoviç’i (35) döverek öldürdü.

Bunun bir polis memurunun katıldığı vahşi bir cinayet olduğunu düşünen Zukorliç, özellikle bunun ulusal bir azınlık mensubunun öldürüldüğü bir olay olduğu dikkate alındığında Sırbistan Hükümeti’nden bir tepki bekliyor.

Zukorliç “Priboj çevresinde, özellikle o şehirde yaşayan Müslüman Boşnaklara yönelik sık sık yaşanan faşist patlamalardan sonra, olayın detaylarına henüz sahip olmasak da, bu tür olaylar “etnik gruplar arası ilişkilerin daha fazla artması ve bozulması, o belediyedeki Boşnak ulusal topluluğunun daha fazla tehlikeye atılmaması için” kesinlikle en tepeden izlenmelidir,  dedi.

Priboj’dan başka bir olayı hatırlatıldı. Şöyle ki, geçen yılın Ocak ayında Priboj’un merkezinde bir grup genç, sosyal ağlarda paylaşılan ve o kasabadan polislerin de katıldığı yeni yıl kutlamasında faşizan marşlar söylenerek “Bugün Noel, camileri vurun” sözlerini seslendirmişlerdi.

Birkaç gün önce, polis memurlarının “Oh Pazar, yeni Vukovar, oh Sjenica, yeni Srebrenica” şarkısını söyledikleri bir kutlama kaydedildi.

Zukorliç “Devlet başkanının kasıtlı olarak Priboj’a gelmesine, polis memurlarına yeterli yaptırım uygulanacağına dair vaatlere ve 12 polis hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı bilgisine rağmen, mahkeme işlemlerinin son bölümüne hâlâ sahip değiliz, ancak elimizdeki bilgilere göre halen ön soruşturma sürecindeler.Savcılık ve adli makamların bu tür davranışları, ayrıca faşist fikirleri sonuçsuz bir şekilde yayabilmeleri için başta polisler olmak üzere faillere destek veriyor. Zaten ölümcül bir sonuca sahip olduğumuz yere korku ekliyor” dedi.

Bu gelişmelerden dolayı, başbakanı ve bakanları mümkün olan en kısa sürede Priboj’u ziyaret etmeye davet etti; burada yerel yönetim, savcılık, mahkeme ve polis departmanı temsilcilerinin yanı sıra dini topluluklar, siyasi toplulukların temsilcileriyle de görüşeceklerdi.

Zukorliç, “Devletin tepesinden bir tepki gelmemesi, kesinlikle olumsuz bir mesaj gönderecek ve aynı zamanda, özellikle Bosnalı Müslümanlar söz konusu olduğunda, durumun daha da gelişmesini ve bu şehirdeki nüfusun hayatta kalmasını etkileyecektir.”dedi.

Bu arada Vučić, Priboj’a yaptığı ziyarette sorun çıkaran ve suç işleyen sorumlulara yaptırım uygulanacağını ve polis memurlarının sevk edileceği sözünü verdi ama bu henüz olmadı. Sırbistan’daki İslam Cemaati Meşihatı, devletin ulusal azınlığa kötü muameleye ilişkin eylemsizliğine karşı uyarıda bulundu./Balkan Postası

Ilgili Haberler