YUNUS EMRE ENSTİTÜSÜ’NÜN ‘UMUT İÇİN SANAT’ PROJESİNDE DEPREMZEDELER İÇİN BAĞIŞ GECESİ YAPILDI

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), 6 Şubat’ta Türkiye’de yaşanan depremde hayatlarını kaybedenler için Kosova’da anlamlı bir gece düzenledi. YEE Türk Kültür Merkezi tarafından Kosova Türkiye Ticaret Odası iş birliğiyle başlatılan ‘Umut için Sanat’ adlı bağış kampanyasının kapanış programı başkent Priştine’de gerçekleştirildi.

KOSOVALI 33 ressamın farklı tekniklerle çalıştığı 40 eserin sergilendiği bağış gecesine, başta Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, KDTP milletvekilleri, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, belediye başkanları, Kosova ile Türkiye kurum ve kuruluş temsilcileri, iş insanları, deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmalarına katılan ekipler ve kampanyaya eserleriyle katkı sunan ressamlar katıldı. Kampanyaya ilişkin açıklamada bulunan YEE Kosova Koordinatörü Ramazan Yılmaz, şunları söyledi: “Kosova’nın dört bir yanında, depremzedelere yardım etmek ve onların acılarına bir nebze olsun merhem olmak isteyen çok sayıda Kosovalı sanatçının olduğunu biliyorduk. Dolayısıyla bu kampanyayı başlatma kararı aldık. Sanatçılarımız bu eserleri ortaya koymak için içtenlikle çalıştılar. 40 kadar eserimiz mevcut. Bizler sanatçılarımızla iş dünyamızı bir araya getirip, satın alınacak eserlerle deprem bölgesine bir bağış yapmak istedik. Başarılı bir çalışma oldu. Bu akşam da kampanyamızın finalindeyiz. Bu gece ile sevincimizi de hüznümüzü de paylaştığımızı görüyoruz. Bunu da yaşatmaya ve yaşamaya devam edeceğiz.

”HERKES SEFERBER OLDU
Kosova Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı ise şöyle konuştu: “Bizim bugün bir araya gelmemize acı bir olay, Türkiye’deki deprem felaketi neden oldu. Ama bu acı olay aynı zamanda Kosova ile dostluğumuzun, kardeşliğimizin ne kadar derin olduğunu hepimize bir kez daha gösterdi. ‘Umut için Sanat’ etkinliğine katılan Kosovalı sanatçılar, bu eserleri satın alarak depremzedelere bağışta bulunan hayırseverler, umudun paylaşarak çoğaldığının birer canlı örneğidir. Yaşadığımız bu büyük deprem felaketinde sadece Türk milletinin kenetlendiğini görmedik, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki milletlerin de Türkiye’ye yardım için seferber olduğunu gördük. ‘Umut için Sanat’ diyerek Kosova ile aramızdaki gönül köprülerine bir yenisini daha ekledik.”/Enis Tabak

Ilgili Haberler