VUÇİÇ: SIRBİSTAN’I SİLAHSIZLANDIRACAĞIZ, SADECE 30 -40 BİN SİLAH KALACAK

Sırbistan’da son üç gün içinde 15 kişinin hayatını kaybettiği iki toplu katliam meydana geldi. Bunun üzerine Devlet başkanı Aleksandar Vuçiç, hükümet üyeleriyle birlikte olağanüstü bir basın toplantısı düzenledi.

İlk konuşmayı son 48 saat içinde ikinci kez Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić’in kendisi yaptı.

Daha en başında, Çarşamba günü vahşice katledilen “Vladislav Ribnikar” ilkokulundaki çocukların ailelerine ve güvenlik görevlilerine bir kez daha başsağlığı diledi. Cumhurbaşkanı ayrıca dün gece Mladenovac yakınlarındaki köyde meydana gelen saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Vuçiç “Bu, tüm ülkemize yönelik bir saldırıdır ve her vatandaşımız bunu hissediyor. Komplo teorilerinin taraftarı olmayan biri olarak sadece önlemleri ve gerçekleri açıklayacağım. Her ne kadar küçük birtoprakparçasında yaşıyorsak da biz de büyük bir milletiz ve büyük uluslar çözüm bulabilir, birçok çocuğu, birçok harika insanı kaybettik ve tam da bu yüzden amerika 11 eylül’de binlerce insanın ölümüyle karşı karşıya kaldığında nasıl birleşeceğini biliyordu bizim de birliğe ihtiyacımız var” dedi.

Ardından, uygulamak için acil adımlar atacağı yeni önlemleri açıkladı.

Vuçiç “İçişleriBakanlığına, 17 ay beklememiz gereken tedbirleri hazırlamasını, yani mühimmat ve silahlar kanununda silah bulundurma ve bulundurma koşullarını sıkılaştıracak değişiklikleri tamamlamasını emrediyorum. Silah sahibi herkes, av silahları değil, denetimden geçecek, 30-40 binden fazla parça kalmayacak. Sırbistan’ı silahsızlandıracağız” dedi.

Ardından Vučić, önümüzdeki altı ay içinde 1.200 yeni polis memurunun işe alınacağını ve çalışmaların hemen başlayacağını duyurdu.

“Bütün bunlar anne babalar daha sakin olsunlar diye. Bununla hem güvenliği artırmış olacağız hem de akran şiddetini azaltmış olacağız ki bu çok önemli. Kendilerinden zayıf olanları dövdükleri için, zayıf olanlardan hep korkuyorlar.” dedi

Vučić ayrıca kişilerin altı aylık ve bir yıllık kontrollerini, tıbbi, psikiyatrik ve psikolojik kontrollerini, silah sahibi olanlar için zorunlu psikoaktif madde testini duyurdu. Ayrıca Sırbistan İçişleri Bakanlığı’na yasadışı silah bulunduran herkes için faaliyetlerde bulunması talimatını verdi.

Vuçiç, Sırbistan İçişleri Bakanlığı’na av silahlarına sahip kişiler için önlemleri sıkılaştırma talimatı verdi. Ayrıca tedbirlerden biri de Adalet Bakanlığı için geçerli. Silah çıkaran, değiştiren ve üretenlere yönelik tedbirlerin sıkılaştırılmasını ifade eder.

Belgrad’daki bir ilkokulda sekiz akranını ve bir okul gardiyanını öldüren Kosta Kecmanović’in yaşı (13) nedeniyle cezai olarak sorumlu tutulamayacağı gerçeğiyle ilgili olarak Vučić mecazi olarak “Yeniden gün ışığı görmeyecek” dedi./Balkan Postası

 

Ilgili Haberler