VUÇİÇ, SIRBİSTAN’A ÖLÜM CEZASININ GETİRİLMESİNİ ÖNERDİ

Aleksandar Vuçiç, Sırbistan Hükümeti Cumhurbaşkanı ve üyelerinin olağanüstü basın toplantısında, ülkeyi silahsızlandırmayı amaçlayan yeni önlemleri ve faaliyetleri duyurdu.

Şöyle ki, Vučić’in Sırbistan İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na emrettiği faaliyetlere ek olarak, Sırbistan Cumhurbaşkanı ölüm cezasının da hükümet üyelerine geri getirilmesini önerdi.

Ancak kendisinin de söylediği gibi, Sırbistan Hükümeti’nde Başbakan Ana Brnabić ve diğer yetkililerin desteğini bulamadı.

Vuçiç, “Bu sabah Sırbistan Hükümeti Başkanı’na ölüm cezasını geri getirmemizi teklif ettim. Eskiden ölüm cezasına karşıydım. Böyle bir siyasi tutuma sahip olduğum için çok üzgünüm” dedi.

Ancak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümleri ve Sırbistan’ın Belarus ile birlikte ölüm cezası olan tek ülke olacağı gerçeği nedeniyle bu önerisi Başbakan Brnabiç tarafından desteklenmedi.

Sırbistan’da önce Çarşamba günü, ardından dün gece 15 kişinin hayatını kaybettiği iki toplu katliamın gerçekleştiğini hatırlatalım. Bu nedenle Vuçiç, öncelikle silah sahibi kişiler için önlemleri sıkılaştırmak amacıyla bir dizi yeni önlem ve faaliyet duyurdu./Balkan Postası

Ilgili Haberler