VUÇİÇ: PUTİN’İN KARARINDAN SONRA SIRBİSTAN’A YÖNELİK BASKILAR ARTACAKTIR

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç, dün Putin’in Ukrayna’nın iki ayrılıkçı bölgelerini tanıdıktan sonra yaptığı açıklamada bundan sonra Sırbistan’a yönelik yapılacak olan baskılar daha da ağırlaşacaktır dedi. Vuçiç’e göre artık dünyada ki güvenlik yapısının yıkıldığını ve artık kimin ne yapacağının belli olmadığını belirtti.

 Vuçiç, ‘’Endişeliyim. Bizim pozisyonumuz hiç te kolay değil. Putin’in kararından dolayı Sırbistan’a yönelik siyasi baskılar artacaktır. Sadece son üç gün yaşadıklarım dediklerimi onaylamaktadır. Sırbistan için hiç kolay olmayan bir dönem görüyorum. Bugün meclis oturumundan sonra Genelkurmay başkanına her zaman hazır olabileceği en iyi şekilde hazır olması için emir verdim. Biz ülkemizin savunması için en iyisini yapmaya devam edeceğiz.Dünyadaki güvenlik ve siyasi yapılar kayıyor. Düne kadar bildiğimiz hiçbir şeyin hükmü kalmadı. Barış içi n olan çabamız güçlü olmalıdır’’ dedi.

Vuçiç bölgede ki durum hakkında Macron’la da konuştuklarını belirtti.

‘’Bu durumun Batı Balkanlar da dahil olmak üzere Avrupa’nın diğer taraflarına da yayılmasından korkuluyor. Çünkü ben Putin’I iyi tanırım ve bu durumun nereye gidebileceğini görebilen nadir kişilerden biriydim’’ dedi. /Balkan Postası

 

 

 

 

Ilgili Haberler