VUÇİÇ: ÖNÜMÜZDE Kİ BÜYÜK SAVAŞ BEKLEDİĞİMİZDEN DAHA ÇABUK GELECEK

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç yeni bir ‘‘Stalingrad Savaşı’’nın hazırlıklarının yapıldığını söyledi. Bu olayın beklenenden daha çabuk geleceğinden korktuğunu ifade etti.

Vuçiç ‘‘Stalingrad savaşının beklenenden çok daha hızlı geleceğinden korkuyorum. Bu savaşın sonuçları beni endişelendiriyor. Tarihte ilk defa her iki taraftan neler gelebileceğinden endişeliyim.’’ Dedi.

Aynı şekilde Sırbistan’ın 90’lı yıllardan alacağı pozisyona göre 90’lı yıllardan daha ağır bir dönemle karşı karşıya kalacağını belirtti.

Vuçiç, ‘‘Biz Sırpların neler yapacağını göreceğiz. Tuna’nın sağ ve sol sınırlarını bizim için, halkımız için  korumaya muvaffak olacakmıyız. Bu bizim için en önemli şey olmalıdır, bu inançlar geleceğe bakmalıyız. Sonunda bu süreçte kimlerin ne kadar yer alacağı ve cesur olacağını göreceksiniz. Hangi kararları aldığımızdan bağımsız olarak, her zamandan daha fazla endişeye sahibim çünkü Sırbistan daha önce olmadığı kadar bir şeyle karşı karşıya olacak’’ dedi.

Stalingrad savaşı ikinci dünya savaşında 23 Ağustos 1942’den 2 Şubat 1943’e kadar sürmüş ve yaklaşık 2 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Bu savaş Nazi Almanyası ile Sovyetler Birliği arasında gerçekleştirmiştir./Balkan Postası

Ilgili Haberler