Vuçiç: Kosova Konusunda Rusya Olmadan Hiçbir Çözüm Bizim için Geçerli Değildir

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç Rusya dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile yaptığı görüşme sonrasında birlikte basın toplantısı yaptı. Vuçiç, Lavrov ile yaptıkları görüşmenin ana konusunun Kosova’nın olduğunu bildirdi. Aynı zamanda bazı planlar konusunda var olan endişelerini dile getirdiğinin ve Rusya’nın bu konularda ki değerlendirmelerini aldıklarını ifade etti.

Vuçiç bedeli ne olursa olsun Sırbistan’ın kendi çıkarlarını koruyacağını belirtti. Ayrıca Vuçiç Lavrov’dan kendisini endişelendiren bilgiler de aldığını belirtti.

Toplantının devamında Vuçiç: ”Önümüzdeki dönemde resmi ve gayri resmi kanallardan büyük baskılar alacağımız zor bir döneme giriyoruz. Bu konular hakkında Rus dostumuz Lavrov’un da görüşlerini aldık”.

Vuçiç ayrıca Rusya’nın gerek BM Güvenlik Konseyinde gerekse diğer bütün uluslararası forumlarda Rusya’nın Kosova konusunda Sırbistan’a yaptığı yardımları ve çalışmalarından dolayı müteşekkir olduğunu ifade etti. Ayrıca Rusya’nın onayı ve rızası alınmadan Kosova sorununun çözülmesinin mümkün olmadığını da ifadelerine ekledi.

Vuçiç: ”Bugün Rusya Dışişleri Bakanıyla her konuda görüşme, danışma ve deneyimleri paylaşma konusunda mutabık kaldık. Eğer Kosova konusunda herhangi bir çözüme varılırlsa, bu çözüm Rusya Federasyonu’na sorulmadan, onlarla danışılmadan olmaz. Rusya Federasyonu AB çerçevesi içerisinde ki müzakereleri her zaman destekledi aynı şekilde biz de AB çerçevesinde ki müzakereler konusunda destek verdik. Sırbistan tüm diğer siyasi aktörlerin düşüncelerini dinlemeye hazırdır. Ancak Sırbistan devletinin hayati çıkarlarını bedeli ne olursa olsun herzaman korumaya hazırdır” dedi.

Putin ve Avrupalı Yetkililerle Görüşmeler

Vuçiç önümüzde ki üç dört gün içerisinde Putin ile görüşceğini belirterek sözlerine şunları ekledi: ”Görüşmede Uluslararası arenada gerçekleşen olaylarda Sırbistan’ın çıkarlarının en iyi nasıl korunacağını değerlendirmelerini ve istişarelerini yapacaklarını” belirtti.

Çok Zor Günler Bizi Bekliyor

”Önümüzde ki süreçte bizi çok zor günler bekliyor. Kosova’nın bağımsızlığını ilan ettiği 2008 yılından bu yana son 12 yılın en ağır dönemine giriyoruz bu yüzden bu süreci atlatmamız için siyasi olarak bir ver beraber olmalıyız” diyerek sözlerine devam etti. /Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler