VUÇİÇ: KOSOVA İLE YAŞANACAK HERHANGİ BİR GERİLİMDE KOSOVALI SIRPLARIN YANINDA OLACAKLARINI SÖYLEDİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile yaşanacak herhangi bir gerilimde Kosovalı Sırpların yanında olacaklarını söyledi.

Vucic, başkent Belgrad’da Kosovalı Sırp temsilcilerle bir araya gelmesinin ardından Ulusal Güvenlik Konseyinin acil oturumuna başkanlık etti.

Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin iki ülke arasında gerilime neden olan “Kosova’daki Sırplara verilen araç plakalarının ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi” kararının 1 Kasım’dan itibaren yürürlüğe gireceğini açıklaması üzerine Konseyin toplanması sonrası basın toplantısı düzenleyen Vucic, “Kosovalı Sırpların yanındayız.” dedi.

Vucic, Kosova’dan gelen plakalara ilişkin kararın barış ve istikrarı tehlikeye soktuğunu belirterek, çözüm için tarafsız plaka talebinde bulunduklarını ancak Kosova’nın kabul etmediğini söyledi.

Almanya ve Fransa’dan gelen Kosova’nın Birleşmiş Milletlere (BM) katılmasını kabul etme teklifini de değerlendirdiklerini anlatan Vucic, “Kabul edemeyeceğimiz durumlar var. İlgili devlet yetkililerini de bilgilendirdik. Detaylara girmek istemiyorum.” diye konuştu.

Kosova ile diyaloğun devamı için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını ifade eden Vucic, “Durumun gerilime neden olmaması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız ancak olası bir saldırı durumunda da oradaki Sırp halkının yanında olacağız. Priştine’nin de bu noktada akıllı davranacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Teslim olmayacaklarını dile getiren Vucic, bir muhabirin sorusu üzerine ise Sırbistan’ın NATO’ya girmeyeceğini yineledi.

Kosova’daki Sırp Listesi’nin Başkanı Goran Rakic de Sırp halkının söz konusu uygulamaya barışçıl, demokratik ve şiddet içermeyen direnişle karşılık vereceğini belirterek, Sırpların kuzeyden geçen tüm yolları kapatacağını söyledi.

Kosova Başbakanı Kurti, Batı ülkelerinin talebine rağmen plakaların değiştirilmesine ilişkin sürenin uzatılmayacağını ifade ederken ABD, Sırp plakaların RKS’ye dönüştürülmesi kararının 10 ay ertelenmesini istedi.

Kosova tarafı, ABD’nin talebine cevap vermezken 1 Kasım’ın yaklaşmasıyla Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin yeniden gerilmesinden endişe ediliyor.

Ilgili Haberler