VUCİÇ: “BİZİ ÇATIŞMAYA ÇEKMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Priştine ile kısmen PodgoritsaZagreb ve Saraybosna’nın Sırbistan’ı çatışmaya çekmeye çalıştığını ileri sürdü.

Milli Güvenlik Konseyi oturumu ve Kosovalı Sırpların temsilcileri ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Vucic, Sırbistan’ın Batı medeniyetine aleyhtar gibi gösterilmeye çalışıldığını, Sırbistan’a tuzak kurulduğunu ve Sırbistan’a yaptırım uygulanması sağlanarak halkına yardım edemeyecek duruma getirilmeye çalışıldığını ileri sürdü. Vucic, “Bu türden bir tuzağa düşmemeliyiz. Kısmen Podgoritsa, Zagreb ve Saraybosna’nın yanı sıra Priştine’nin tamamı bizi çatışmaya çekmeye çalışıyor” dedi.

Arnavutların Kosova topraklarında Sırbistan seçimlerinin yapılmasına izin vermemesini Sırpların Kosova’da siyasi varlıkları ve güvenlikleri ile ilgili bir konu olduğunu ileri süren Vucic, Priştine’nin bu tavrının sonuçlarının Kosovalı Sırpların temsilcileri ve NATO üyesi ülkelerin büyükelçileriyle görüşüldüğünü açıkladı.

Sırpların siyasi temsilcilerinin bu tavır nedeniyle Kosova’nın tüm kurumlarından çekilmeyi talep ettiklerini söyleyen Vucic, “Kendilerine tek bir sual yönelttim. Tamam, bugün böyle yapalım fakat yarın ne olacak? Problem değil, finansal külfeti biz üzerimize alırız fakat bir gün sonra sonu olmayan bir çatışma çemberine girebiliriz diye korkuyorum. Bu nedenle kendilerinden daha fazla sabretmelerini talep ettim” diye konuştu.

Ilgili Haberler