TÜRKİYE’NİN BULGARİSTAN’A SANAYİ İHRACATI REKOR KIRDI

Bulgaristan’la Türkiye’nin ihracatı, daha önce kurulan temaslar doğrultusunda sanayi sektörü bazında artış yaşadı.

Türkiye’nin komşusu Bulgaristan’a ihracatı geçen sene, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 4 milyar 420 milyon dolarla rekor seviyeye ulaştı.

Bulgaristan’a en fazla dış satımı, sanayi bünyesindeki sektörler gerçekleştirdi.

İki ülkenin liderleri bir araya gelmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in geçen ay bir araya gelmesi de bunun en önemli göstergelerinden biri oldu.

10 milyar dolar hedefi

Erdoğan, bu görüşme kapsamımda yaptığı açıklamada, ”Görüşmelerimizde ekonomik ve ticari ilişkilerimizi de ayrıntılı şekilde ele aldık. Geçen sene ticaret hacmimiz 6 milyar dolara ulaştı. Ortak hedefimiz ise bugünkü görüşmelerden sonra bunu 10 milyar dolar seviyesine kısa sürede çıkarmak. Bulgaristan tarafındaki sınır kapılarının modernizasyonunun tamamlanması ve özellikle gıda denetimi altyapısının güçlendirilmesiyle iş birliğimiz daha da gelişecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Bulgaristan’a yapılan ihracat 2022’de 2021’e göre yüzde 21,4 artarken, toplam ihracat içerisindeki payı yüzde 1,7 oldu.

Bulgaristan, geçen yıl Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı13. ülke olarak kayıtlara geçti.

Ülke ihracatında sanayi ürünleri ön planda

Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatında, sanayi bünyesindeki sektörler önemli rol oynadı. Bulgaristan’a en fazla ihracat yapan sektör, 731 milyon 990 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri oldu.

Kimyevi maddeler ve mamulleri sektörünün ardından ülkeye demir ve demir dışı metaller 624 milyon 566 bin dolar, çelik sektörü 604 milyon 982 bin dolar, elektrik ve elektronik sektörü 403 milyon 157 bin dolar tutarında dış satım yaptı.

Ülkeye kimyevi maddeler ve mamulleri yüzde 51,7, demir ve demir dışı metaller yüzde 38,1, çelik sektörü yüzde 44,2, elektrik ve elektronik sektörü yüzde 28,9 ihracat artışı kaydetti.

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ikinci Balkan ülkesi oldu

Balkan coğrafyası özelinde bakıldığında ise Bulgaristan, Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ikinci Balkan ülkesi olarak kayıtlara geçti. Türkiye’nin en fazla dış satım gerçekleştirdiği Balkan ülkesi ise 6 milyar 317 milyon dolarla Romanya.

Ilgili Haberler