Türkiye Mezunlarına Hakaret Eden Meclis Üyesine TÜMEB’den Kınama

Kosova/ Prizren Belediye Meclis üyesi olan İlir Baldedaj’ın facebook hesabı üzerinden Türkiye Mezunlarına yönelik kullandığı kelimeler ve dilden dolayı Türkiye Mezunları bir kınama bildirisi yayınladı.

Baldedaj, Türkiye Mezunu olan  Prizren Belediye başkanı Mütaher Haskuka’nın diğer partilerle olan koalisyon ortaklığını sonlandırmasından sonra facebook hesabında yazdığı yazıda

”Prizren Belediyesi Türk devletinin paralarıyla okumuş olan insanların elinde kaldı. Bu şehir nereye gidiyor” diyerek aşağılayıcı bir dil kullandı. Bu yorum üzerine Türkiye Mezunlarından büyük tepki geldi.

Aynı şekilde Türkiye Mezunları Birliği TÜMEB’de bir Kınama mesajı yayınlayarak Baldedaj’dan sözlerini geri almasını ve özür dilemesini talep etti.

TÜMEB’in kınama mesajı şu şekilde:

KINAMA
 
Türkiye Mezunları olarak, AAK Partisi Prizren Meclis üyesi Sn. İlir Baldedaj’ın Türkiye mezunları hakkında yaptığı yorumu esefle kınıyoruz.
 
2008 yılında değişik üniversitelerden ve bölümlerden mezun olmuş ve Kosova’da yaşayan tüm toplulukları içinde barındıran Türkiye Mezunları Birliği, AAK Partisinin son seçimlerde milletvekili adayı olan ve Prizren Belediye Meclisi üyesi Sn. İlir Baldedaj’ın Türkiye Mezunları hakkında kullandığı dilden dolayı rahatsızlık duymaktadır.
 
Sn. Baldedaj, Kosova’da Türkiye’den mezun olmuş binlerce kişi bulunmaktadır. Aynı şekilde halihazırda bir o kadar kişi de öğrenimini Türkiye’de devam ettirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Burs Programı 1992 yılından beri devam etmektedir.
 
Bugün Kosova Cumhuriyeti’nin yüksek kurumlarında akademik kariyerini Türkiye’de tamamlamış olan büyükelçi, belediye başkanları, değişik alanlarda uzmanlar mevcuttur. Bu kişiler başka bir ülkeye değil Kosovamıza hizmet vermektedir.
 
Sn. Baldedaj siz hiç kimsenin ve bu durumda Türkiye’den mezun olmuş olan kişilerin vatanseverliğini belirleyecek ve ölçecek yetkide ve konumda değilsiniz.
 
Sizden Türkiye Mezunlarına yönelik yaptığınız bu aşağılayıcı ve saldırgan sözlerden dolayı mezunlarımızdan kamuoyu önünde özür dileme çağrısında bulunuyoruz.
 
Bazı değerler parti ve siyaset üstüdür.
 
Saygılarımızla,
 
Türkiye Mezunları Birliği Priştine,
 
6 Haziran 2020

 

Ilgili Haberler