TÜRKİYE, ARNAVUTLUK ORDUSUNA 40 ARAÇ HİBE ETTİ

Türkiye Arnavutluk ordusuna 40 araç (Fiat EGEA) hibe etti.

Arnavutluk Savunma Bakanı Niko Peleshi Türkiye’nin her zaman Arnavutluk ordusuna kapasitesini artırması ve modernizasyonu için yardım ettiğini bunun için müteşekkir olduklarını belirtti.

Peloshi ‘‘Bu yardım Arnavutluk ordusunun modernizasyonundan çok daha fazla anlam ifade ediyor.Modern tarihimizin iyi ilişkilerinin bir sembolüdür. Bugün ordumuz birlikleri birlikte eğitim almakya ve tatbikat yapmaktadır’’ dedi.

Peleshi, 1992 yılından bu yana Arnavutluk ordusundan bir çok subayın Türkiye’den mezun olduğunu belirtti.

Savunma Bakanı iki ülke arasında var olan acil afetler anlaşması ve askeri hibe ve finansman anlaşmalarını belirtti.

Bakan Peleshi, 24 Şubatta Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını da ifade ederek şu açıklamalarda bulundu ‘‘Biz NATO’nun olduğu her yerdeyiz ve her yerde olmaya devam edeceğiz. Güvenlik tehdidi ve tehlikesinin olduğu bir atmosferde olmak hepimiz açısında sıkıntılı bir durum. Ordumuzun kapasitesini ve gelişimini artırmak hepimizin odağında olmalı. Bu bakımdan müttefiklerimizin ve NATO üyelerinin yardımı bizim için çok önemli’’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Altay’da bu törenin Türkiye ve Arnavutluk arasında ki kardeşlik bağının en önemli göstergesi olduğunu belirtti.

Kağan ‘‘Biz Arnavutluk’u Avrupa ve Balkanlar’ın güvenliği için anahtar ülke olarak görüyoruz. Biz Arnavutluk’un AB üyeliğini her zaman destekledik ve samimi bir şekilde birliğin üyesi olarak görmek istiyoruz’’ dedi./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler