Türk Bankalarının Belgrad – Saraybosna Yolunu Finanse Etmesi için Gereken Anlaşma Taslağı Sonuçlandı

Bosna Hersek Bakanlar kurulu ve Ulaştırma Bakanlığı önerisi üzerine, Türkiye Cumhuriyeti ile altyapı ve inşaat projeleri işbirliği Anlaşma önerisi  taslağı sonuçlandı.

İki ülke arasında yapılacak olan anlaşmanın amacı Bosna Hersek’te yapılacak olan altyapı çalışmalarının ve özellikle Belgrad – Saraybosna otoyol/otoban inşaatı ve diğer konularda yapılacak olan projelerin ve faaliyetlerin somutlaştırılmasıdır.

İşbirliği, proje finansmanı ve uygulaması için uygun koşulların sağlanmasını, işlerin yürütülmesini ve personel eğitiminde uzmanların diğer uzmanlara teknik yardım sağlanmasını içerir.

Saraybosna-Žepče-Tuzla-Bijeljina-Kuzmin otoyol kesiminin ve Saraybosna-Pale-Rogatica-Višegrad-Vardište otobanının öncelikli inşaatı ve yeniden inşası projesi için Türk bankaları veya uluslararası kredi kurumları aracılığıyla finansman fırsatları bulmaya özel önem verilmektedir.

Pale – Prača – Hrenovica bölümünde Goražde ile bağlantılı bölüm ise  Bosna Hersek Haberleşme ve Ulaştırma Bakanlığı, Bosna Hersek Haberleşme ve Ulaştırma Bakanını Anlaşmanın imzacısı olarak atama önerisiyle birlikte, daha ileri prosedür için Anlaşma Önerisini BH Cumhurbaşkanlığına sunacaktır./Balkan Postası

Ilgili Haberler