TİKA BAŞKAN YARDIMCISI ÇEVİK, KUZEY MAKEDONYA’DA ONARILAN OSMANLI ARŞİVİNİ TÖRENLE AÇTI

Kuzey Makedonya’da bulunan Osmanlı arşivi, TİKA tarafından onarıldı. Bugün onarımı tamamlanan arşiv, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik ve Kuzey Makedonya Devlet Arşivleri Müdürü Emil Krsteski tarafından tören ile açıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Kuzey Makedonya’da başlattığı Osmanlı Arşivi Onarım, Mobilya ve Teknik Onarım Projesi tamamlanarak bugün tören ile açıldı. Açılışa TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik ve Kuzey Makedonya Devlet Arşivleri Müdürü Emil Krsteski katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Osmanlı İmparatorluğu yaklaşık 500 yıl bu coğrafyada bir yaşam sürdü. Bugüne kadar yaklaşık 16 binden fazla somut ve soyut kültürel miras inşa edildi” dedi. Çevik, “Buranın yapım ve onarımı ile geleceğe ışık tutmaya başlayacağız” ifadelerini kullandı.

KUZEY MAKEDONYA’DA OSMANLI ARŞİVİ AÇILDI

Dr. Mahmut Çevik, Osmanlı döneminde bulunan önemli evrak, sicil ve defterler ortaya çıkarılarak, gelecek nesillere aktarılması için 18 yıldır çalışma yaptıklarını ifade etti. Çevik, elde edilen arşivlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması adına görüntülerin dijital ortama aktarıldığını, bu görüntü sayısının yaklaşık 150 binden fazla olduğunu belirtti.

TİKA BAŞKAN YARDIMCISI MAHMUT ÇEVİK, GOSTİVAR’I ZİYARET ETTİ

TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, Kuzey Makedonya’da Gostivar şehrinde bir dizi temasta bulundu. Çevik, bu kapsamda Gostivar’daki şehir mezarlığını ziyaret etti. Dr. Mahmut Çevik, Gostivar şehrinde bulunan şehir mezarlığında, Kuzey Makedonya’da 2012 yılında Türk kadınının istihdamı, Türk Dili ve Kültürü konularında birlikte çalıştığı MATÜSİTEB kurucu İlk Genel Başkanı ve mücadele insanı Sıdıka Ağa’nın kabrini ziyaret etti.

Ilgili Haberler