THAÇİ’NİN AVUKATI: THAÇİ’NİN, KOSOVA’DA KOSOVA KURTULUŞ ORDUSU (UÇK) ÜZERİNDE KONTROLÜ YOKTU

Eski Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi’nin avukatları, Lahey’de kurulan özel Kosova mahkemesinde bugün yaptıkları savunmada, savaş ve insanlık suçu işlendiği iddia edilen dönemde müvekkillerinin Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) üzerinde bir kontrol gücünün olmadığı görüşünü dile getirdi.

Avukatlar, gündeme getirilen bu tür suçların kontrolsüz yerel faaliyetlerin sonucu olduğu yolunda savunma verdi.

Savunma heyetinde yer alan avukat Gregory Kehoe, duruşmanın ikinci gününde yaptığı konuşmada, “Hashim Thaçi’nin bölgedeki UÇK komutanları üzerinde kontrolü yoktu.” dedi. Müvekkilinin de suçlamaları reddettiğini belirten Kehoe, “Hashim Thaçi özel savcılığın, söz konusu suçların liderlik politikası gereği işlendiği suçlamasını kabul etmiyor. “dedi.

UÇK militanları üzerinde Thaçi’nin kontrol yetkisi olmadığını yineleyen Kehoe, Thaçi’nin ayrıca savaş suçları işlemek için hiçbir nedeni olmadığını belirterek, müvekkilinin bunu yaptığı takdirde Batılı müttefiklerinin, özellikle de ABD’nin desteğini kaybedeceğini bildiği görüşünü dile getirdi.

Savcılık makamı ne dedi?

Savcı, dünkü duruşmada Hashim Thaçi ve üç UÇK liderinin bölgede tam kontrolü ele geçirmek için siyasi muhaliflerin yanı sıra azınlık etnik Sırpları ve Romanları hedef alan şiddetli bir savaş yürüttüğü suçlamasında bulunmuştu.

Savcılık iddianamesine göre, mağdur oldukları iddia edilen yüzlerce kişi Kosova genelinde korkunç koşullarda hapsedilirken, 102 kişi öldürüldü.

İddianamede, kurbanların çoğunun Kosova’nın nüfusunun yüzde 90’nını bulan etnik kökenli Arnavut olduğu suçlaması getiriliyor.

Haşim Taçi, dünkü duruşmanın açılışında savaş ve insanlık suçu işlediğine dair iddiaları reddetmişti.

Kendisine yöneltilen 10 farklı suçlamayla ilgili olarak mahkemeye ifade veren Thaçi, “Bana yöneltilen suçlamaları anladım, ama ben kesinlikle suçlu değilim.” ifadesini kullanmıştı.

Taçi 1998-99’da Sırp yönetimine karşı mücadeleye liderlik ettiği için bir kahraman olarak görülse de, bu ihtilaf sırasında savaş suçu işlediği iddiası mevcut.

Taçi, Kasım 2020’deki ayaklanma sırasında insanların zorla alıkonmaları ve kaybedilmeleri başta olmak üzere işkence ve cinayet dahil 10 savaş suçu ve insanlığa karşı suçla itham ediliyor.

Ilgili Haberler