THAÇİ, VESELİ, KRASNİQİ VE SELİMİ’NİN YARGILANMASINA BUGÜN DEVAM EDİLİYOR

Bir sonraki oturumun bugün Lahey’de Kosova Kurtuluş Ordusu’nun eski liderleri Haşim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi ve Rexhep Selimi’ye karşı yapılması bekleniyor.

İhtisas Daireleri tarafından yapılan açıklamaya göre duruşmanın saat 09.00’da başlayacağı bildirildi.

UÇK’nın eski liderleri aleyhindeki dava 3 Nisan’da başladı.

İhtisas Savcılığı (DPT) ve mağdurların avukatı açılış konuşmalarını yaptı ve DPT’nin değiştirilen iddianamenin okunmasının ardından eski cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, eski milletvekilleri Kadri Veseli ve Jakup Krasniqi ile eski milletvekili Rexhep’e katıldı. Selimi, kendilerine isnat edilen suçlarıkabul etmediğini beyan etti.

4 Nisan’da Thaçi, Veseli ve Selim’in savunmaları açılış konuşmalarını yaparken, 5 Nisan’da Krasniqi’nin savunmaları açılış konuşmalarını yaptı.

11 Nisan’da, Savcılığın ilk korunan tanığının 11 Nisan, 12 Nisan, 13 Nisan ve 17 Nisan’da ifadesini verdiği iddia makamının delillerinin sunumu başladı.

18 Nisan, 19 Nisan ve 20 Nisan tarihlerinde ifadesine devam eden, yine korunan ikinci tanığın duruşması 17 Nisan’da başladı, üçüncü tanık da ifadesini bitirdi, 10 Mayıs’ta ise ifadesi sona eren dördüncü tanık 17 Mayıs’ta ifadesini vermeye başladı.

İhtisas Savcılığı, 30 Eylül 2022’de Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi ve Rexhep Selimi hakkında savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla itham edilen on ayrı maddeden oluşan, onaylanmış ve değiştirilmiş iddianameyi sundu./Balkan Postası

Ilgili Haberler