THAÇİ VE ESKİ UÇK LİDERLERİNİN YARGILANMASINA HAZİRAN AYINDA DEVAM EDİLECEK

Lahey’deki Özel Mahkeme’de, Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) eski liderleri aleyhindeki davada İhtisas Savcılığı’nın (ZPS) yedinci tanığının duruşması sona erdi. Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi ve Rexhep Selimi, Savcılığın delil sunumuna devam etmesinin beklendiği 12 Haziran’da yeniden hakim karşısına çıkacak.

W-01236 kodlu yedinci tanık, koruma önlemleri altında ifade verdi. Savcı Nathan Quick’in görüşmesi kapalı bir oturumda yapıldı çünkü ZPS’ye göre sorular, tanığın kimliğinin tespit edilebileceği özel bir olayla ilgiliydi.

Ancak maktullerin avukatına verilen ifadenin bir kısmı halka açık oturumda gerçekleştirildi. Sabah olurken, bu davada ifade veren diğer beş kişi gibi koruyucu önlemler alan altıncı tanığın ifadesi tamamlandı.

Savcılığın savaş suçları işlediğini iddia ettiği UÇK’nın eski liderleri, iki yılı aşkın süredir devam eden bir ön prosedürün ardından yargılanıyor.

Tüm bu süre zarfında eski cumhurbaşkanı Thaçi, eski milletvekilleri Krasniqi ve Veseli ile eski milletvekili Selimi Lahey’de tutuklu bulunuyorlar ve mahkemede masum olduklarını beyan ettiler./Balkan Postası

Ilgili Haberler