SREBRENİTSA’DAKİ ‘BİR ANNENİN EŞARBI’ PROJESİNDE 180 ÜLKEDEN 9 BİN EŞARP SERGİLENİYOR

Projede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın 2010’daki Srebrenitsa anma törenlerinde taktığı başörtüsü de yer alıyor.

Bosna Hersek’in doğusundaki Srebrenitsa‘da 1995’te yaşanan soykırımın 27’inci yılı etkinlikleri kapsamında “Bir Annenin Eşarbı” isimli proje, Srebrenitsa Anıt Merkezi’nde sergilendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın 2010’daki Srebrenitsa anma törenlerinde taktığı başörtüsünün de aralarında bulunduğu projede 180 ülkeden 9 bin eşarp yer alıyor.

Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Başkanı Munira Subasic, bu yıl farklı bir anma etkinliği yapmak istediklerini ifade ederek, “Dünyanın dört bir yanındaki kadınlardan eşarp ve Srebrenitsa soykırımına dair önemli mesajlar aldık.” dedi.

Eşarpların gelecek yıl ABD’nin New York kentinde bulunan Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde sergileneceğini söyleyen Subasic, “Kadınların sesini duyurmak istedik. Geçmişi olmayanların geleceği de olmaz.” dedi.

Eşarp sergisini ziyaret eden katılımcılar, daha sonra Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneğince düzenlenen “Srebrenitsa Kahramanları” konulu konferansa katıldı.

Bu arada yarın düzenlenecek anma ve cenaze töreninde, 50 soykırım kurbanı daha toprağa verilecek.

Toprağa verilecek kurbanların en genci öldürüldüğünde 16 yaşında olan Salim Mustafic olurken, öldürüldüğünde 59 yaşında olan Hüseyin Krdzic de “bu yıl toprağa verilecek en yaşlı soykırım kurbanı” olarak kayıtlara geçti.

Ilgili Haberler