SREBRENİTSA’DA BU YIL DEFNEDİLECEK SOYKIRIM KURBANLARININ MEZARLARI KAZILMAYA BAŞLANDI

Srebrenitsa Soykırımının 27. yılında Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa verilecek 50 kurbanın mezarları kazılarak defin için hazır hale getiriliyor.

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa Soykırımı’nın 11 Temmuz’da yapılacak anma törenlerinde toprağa verilecek 50 kurbanın defin işlemleri için hazırlıklar sürüyor.

Srebrenitsa’daki soykırımın 27’inci yılında Potoçari Anıt Mezarlığı’nda toprağa verilecek kimliği belirlenen 50 kişinin mezarı kazılmaya başlandı.

Visoko Şehir Mezarlığı Müdür Yardımcısı Kenan Karavdic, yaptığı açıklamada, bazı kurban yakınlarının isteklerini yerine getirmek adına daha önce defnedilen aile bireylerinin yanı başında, henüz cesedine ulaşılamayan yakınlar için boş alan bıraktıklarını kaydetti.

Karavdic, bu yıl toprağa verilecek kurbanlara ait ceset kalıntılarının, 8 Temmuz’da Visoko şehrinden yola çıkacağını anımsattı.

Potoçari Anıt Mezarlığı’nda 11 Temmuz’da yapılacak toplu cenaze töreninde bu yıl toprağa verilecek kurbanlardan en yaşlısı 59 yaşında öldürülen Husein Krdzic iken, defnedilecekler arasında öldürüldüklerinde henüz 16 ve 17 yaşında olan üç çocuk da bulunuyor.

– Srebrenitsa Soykırımı

Srebrenitsa’nın, 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birlikleri tarafından işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak sivili ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Potoçari Anıt Mezarlığı’na yapılan törenlerde, bugüne kadar 6 bin 671 kurban defnedildi. Aradan 27 yıl geçmesine rağmen binin üzerinde kurbanın cesedine ise hala ulaşılamadı.

Ilgili Haberler