SOFYA VE ÜSKÜP ARASINDA ”GOCE DELLÇEV” KRİZİ

Bulgaristan İçişleri Bakanı İvan Demerzhiev Pazartesi günü Üsküp’teydi ve Makedon mevkidaşı Oliver Spasovski ile yaptığı görüşmenin odak noktası tam 4 Şubat ve olası olayların yaşanmaması için iki bakanlığın aldığı tedbirlerdi.

Goce Dellçev, İkinci Dünya Savaşı öncesi dönemde etkili olmuş bir kişiliktir ve hem Üsküp hem de Sofya onun ulusal kimliğine sahip çıkmaktadır.

“Devlet olarak 4 Şubat’ın onurlu ve provokasyonsuz kutlanması için elimizden geleni yapacağız… Provokasyonlar, Kuzey Makedonya’nın Avrupa yoluna ve bölgenin bütünleşmesine karşı çıkan kişi ve gruplar tarafından başlatıldı. Makedonya Başbakanı Dimitar Kovacevski, “Bu provokasyonlar, ülke içinde, komşu ülkedeki [Bulgaristan] belirli merkezlerden ve tarihsel olarak bu bölgenin AB ve NATO’nun bir parçası olmaması için çalışan üçüncü taraflardan geliyor” dedi.

Makedon mevkidaşı Oliver Spasovski tarafından Bulgaristan İçişleri Bakanı Ivan Demerzhiev’e de bildirildiği gibi, bunun bir telefon görüşmesi sırasında Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov’a da bildirildiğini vurguladı.

Kovacevski, Kuzey Makedonya’nın Avrupa değerleri ruhu içinde Bulgaristan ile iyi ilişkilere bağlı olduğunu ve kendisine göre bu ülkeyi kendilerinin gibi hisseden tüm etnik topluluklara saygı duyduğunu söyledi.

Ancak gerilimi Bulgaristan’daki seçim kampanyasındaki siyasi iklime de bağladı ve Kovacevski’ye göre birileri bu gerilimleri siyasi amaçlar için kullanmaya çalışıyor.

Bu arada Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolai Milkov, Sofya’da yaptığı açıklamada, Bulgar tarafının Üsküp ile ilişkileri belirli şartlar altında uzatmaya hazır olduğunu bildirdi.

Ona göre en önemli koşul Bulgarların Kuzey Makedonya Anayasasına dahil edilmesidir, bu arada Makedon makamlarını kendi deyimiyle “ciddi Bulgar karşıtı propaganda” yapmakla eleştirmiştir.

“Belirli koşullar altında ilişkilerin genişletilmesine hazırız. On gün önceki duruma dönmekle yetinmiyoruz. Özellikle, oradaki Bulgarların haklarının korunmasını talep ediyoruz” dedi.

Bu arada Makedonya Başbakanı Kovacevski, Bulgar azınlığın da dahil edilmesi için yapılması gereken Anayasa değişikliğine inandığını söyledi. Bu vesileyle, “Bulgar taleplerine son vermeyeceği” gerekçesiyle buna karşı çıkan muhalefete suçlamalarda bulundu.

“Akıllı kararlar alınmalı. Evet, mantıksız provokasyonlar yaşadığımızda mantıklı kararlar vermek zor. Bazılarının davranışları tam olarak bizim provokasyonlarımızın yaptığını yapıyor. Bu tür provokasyonlara yenik düşersek kaybederiz çünkü vurgunculara, popülistlere, değersizlere, ahlaksızlara, kazandırmış oluruz. Makedon düşmanlarına hareket alanı bırakacağız” dedi.

İki ülke arasındaki gerilim, “Üçüncü Çar Boris” ve “Vancho Mihajlov” isimlerini taşıdıkları için Makedon tarafının karşı çıktığı Bitola ve Ohri’de Bulgar kulüplerinin açılmasının ardından son üç ayda tırmandı. Kuzey Makedonya topraklarının Bulgaristan ile birleşmesi için savaştı.

AB üyesi olan Bulgaristan, AB üyelik müzakerelerinin önünü açmak için geçen yıl Üsküp’e yönelik vetosunu kaldırdı. Ancak Kuzey Makedonya, “Fransız önerisi” olarak bilinen karara dayanarak, iki ülke arasındaki anlaşmanın öngördüğü gibi, Bulgar azınlığın önsözüne dahil edilmesi için anayasal değişiklikleri yapmazsa müzakereler bloke edilebilir. /Balkan Postası

Ilgili Haberler