SLOVENYA CUMHURBAŞKANI PAHOR: “BOSNA HERSEK, BU HAFTA ADAY ÜLKE STATÜSÜ ALABİLİR”

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut PahorBosna Hersek‘in bu hafta sonuna kadar Avrupa Birliği”ne (AB) aday ülke statüsü alabileceğini söyledi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da mevkidaşı Aleksandar Vucic ile bir araya gelen Pahor, 12 Eylül’de düzenlenecek Brdo Brijuni Zirvesi öncesinde, Balkan ülkelerinin AB üyelik sürecinin yanı sıra bölgesel barış, istikrar ve kalkınmayı ele aldıklarını söyledi.

Pahor, “Sırbistan’ın müzakere sürecini daha hızlı tamamlayıp AB üyesi olması, Bosna Hersek’in bu hafta sonuna kadar aday ülke statüsü alması ve vize muafiyeti konusunun çözüme ulaştırılması mümkün.” dedi.

“Açık Balkan” girişimine de değinen Pahor, girişimin yapıcı nitelikte olduğunu belirterek, “Açık Balkan girişiminin, Kosova, Karadağ ve Bosna Hersek’in de dahil olması durumunda, çözülemez gibi görünen bazı meseleleri çözüme ulaştırabileceği kanaatindeyim.” diye konuştu.

Vucic ise Batı Balkan ülkelerinin enerji krizinin yanı sıra siyasi meselelere de çözüm aradığını ifade ederek, “Bölge ülkeleri, herkes için sorun yaratabilecek bu kusursuz fırtınadan bir kaçış yolu bulmaya çalışıyor.” dedi.

Sırp lider, elektrik tedarikinde yaşanabilecek sıkıntılar nedeniyle, Pahor’dan, AB kurumlarından Batı Balkanlar’a elektrik ithalatı için maddi yardım talep etmesini rica ettiğini aktardı.

Ilgili Haberler