SIRPLARIN BOYKOT ETTİĞİ SEÇİMDE MİTROVİÇA BELEDİYE BAŞKANLIĞINI KAZANAN ERDEN ATİK GÖREVE BAŞLADI

Kosova’nın kuzeyinde yer alan ve etnik Sırpların yoğun yaşadığı Mitroviçe kentinin kuzey komününde Boşnak belediye başkanının göreve başlaması Sırpları öfkelendirdi. Sırp partiler, durumu işgal olarak nitelendirdi

Kosova’da iktidar partisine mensup belediye başkanı, etnik Sırpların boykot ettiği yerel seçimlerden bir ay sonra, Mitroviça’nın kuzeyinde yemin ederek göreve başladı.

Ülkenin kuzeyinde Sırpların yoğun yaşadığı Kuzey Mitrovica, Zubin Potok, Leposaviç ve Zveçan bölgelerinde seçim düzenlenmiş ancak Sırplar boykot etmişti.

Seçimlere katılım oranı yüzde 3,47’de kalırken, etnik Sırplar, dört belediyenin yeni başkanlarıyla (tamamı etnik Arnavut partilere mensup) “kendilerini temsil etmediği” gerekçesiyle çalışmayacaklarını belirtiyor.

Bölgede 50 bin civarında etnik Sırp yaşıyor.

Bölgedeki Sırplar, Kosova’nın 2008’de Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmesini hiçbir zaman kabul etmedi. Sırp azınlık, hala Belgrad’ı kendi başkentleri olarak kabul ediyor.

Kuzey Mitroviça’nın yeni Belediye Başkanı Erden Atik, kentin Sırp ve Arnavut sakinlerini ayıran nehir üzerindeki ana köprüde düzenlenen törende, “Ekibimle birlikte hiçbir ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşlar için çalışacağım.” açıklamasında bulundu.

Boşnak azınlığa mensup Atik, Mitroviça’nın kuzey komünündeki tüm vatandaşlara eşit mesafede yaklaşacağını kaydetti.

Diğer üç belediyenin (Zubin Potok, Leposaviç, Zveçan) yeni başkanlarının ne zaman yemin edeceği ise henüz açıklanmış değil.

“Atik’in yemin etmesi bir işgal ve her işgalin bir sonu var”

Belgrad destekli en büyük Kosovalı Sırp partisi olan Sırp Listesi’nin Başkan Yardımcısı Igor Simic, Kosovalı yetkililerin etnik Sırplara yönelik “sindirme, zulüm ve yasa dışı tutuklamaları” durdurması için 1 Haziran’ı son tarih olarak belirlediğini söyledi.

Mitroviça’da konuşan Petkoviç, partisinin şimdiye kadar “neredeyse insanüstü bir çabayla vatandaşları dizginlemeyi” başardığını ve Atik’in yemin töreni nedeniyle şiddetin alevlenmesini önlediğini ileri sürdü.

Sırbistan’ın Kosova Ofisi Başkanı Petar Petkovic de, Atik’in göreve başlamasının Kosova hükümeti tarafından işgal anlamına geldiğini iddia etti.

Belgrad’da düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Petkoviç, “Her işgalin bir sonu vardır ve bu işgal de Sırplar karar verdiğinde sona erecektir.” ifadesini kullandı.

Ilgili Haberler