SIRP VATANDAŞLARIN YÜZDE ELLİSİ KOSOVA’YI KAYBETTİKLERİNİ DÜŞÜNÜYOR

Sırbistan’da bulunan Avrupa Konuları Enstitüsü bu yılın Mart ayında Sırp vatandaşlarının Kosova’ya yaklaşımları hakkında  gerçekleştirdiği anket sonuçlarını yayımladı.

Sırbistan’daki kadınlar, yüksek eğitimli vatandaşlar, şehirde yaşayanlar ve Vojvodina bölgesinde yaşayan vatandaşlar Sırbistan’ın Kosova’yı kaybettiğini düşünüyor. AKE enstitüsü Sırbistan vatandaşlarının % 44.2’sinin Kosova’yı kaybettiklerini, % 44.6’sının kaybetmediklerini ve % 11.2’sinin ise kararsız olduğunu açıkladı.

AKE Enstitüsü yayımladığı raporda ‘‘30 – 59 yaş aralığında ki kadınların, yüksek eğitimli vatandaşların, şehirli vatandaşların ve Vojvodina’da yaşayan halkın çoğunlığu Kosova’yı kaybettiğini düşünüyor’’ dedi. Ankete katılanlara bu hükümetin Kosova’yı tanıyacağını düşünüyormusunuz? Sorusu da yöneltildi.

AKE raporuna göre ‘‘Ankete katılanların %22.9’u bu hükümetin Kosova’yı tanıyacağını düşünüyor. Ankete katılanların yarısından fazlası ise % 56.0 hükümetin Kosova’yı tanımayacağını düşünüyor. % 21.1 oranında ankete katılanlar ise bu konuda bir fikirlerinin olmadığını belirtti.

Ankete katılan Sırp vatandaşlarının % 75’I AB’ye girmek için Kosova’nın bağımsızlığını desteklemeyeceğini belirtti. % 16’sı ise destekleyeceğini sadece % 8 oranında ankete katılan vatandaş kararsız olduğunu belirtti.

Ankete katılan Sırp vatandaşlarının % 49.9’u Sırbistan’ın yeniden Kosova’da kontrol sağlayamayacağını düşünürken % 35 oranında kişi bunun mümkün olabileceğini düşünüyor. % 15.1 ise sorunun cevabını bilmediklerini belirtti.

Ankete katılanların % 90’I ise Sırbistan hükümetinin Kosova hakkında ki planları hakkında herhangi bir bilgileri olmadığını belirtti.

Sırbistan Avrupa Konuları Enstitüsünden yapılan açıklamada araştırmanın Mart ayında 1200 kişi ile anket yapılarak gerçekleştirildiği açıklandı./Balkan Postası

 

Ilgili Haberler