SIRP ANALİST TRİFUNOVİÇ: RUSYA, KUZEY MAKEDONYA’DA DARBE YAPMAK İSTEDİ

Sırp güvenlik uzmanı Darko Trifunoviç, Rusya’nın Kuzey Makedonya’da darbe düzenlemeye çalıştığını ve Arnavut çocukların Makedon çocukları öldürmekten suçlu olmadığını gösteren suçlayıcı kayıtları geri çektiğini söyledi.

Trifunoviç Rusların, Kuzey Makedonya’yı kaybetmemek için  birçok adım atmışlardır.

Trifunoviç “Ruslar Makedonya’yı kaybetmeye cesaret edemediler. Bu nedenle darbe yapmak istediler. Bu yüzden şiddet kullanarak Makedonya parlamentosuna girdiler, parlamentoyu yakıp Zoran Zaev’e suikast düzenlemek ve ayrıca Arnavut çocukların suçsuz olduğunu, onların tutuklanıp haksız yere yargılandıkları (Monstra davası) bu suçla hiçbir ilgilerinin olmadığını gösteren suçlayıcı kayıtları geri çekmek istediler.” dedi.

Makedon bir medyaya verdiği röportajda Trifunoviç, kayıtların  Arnavut çocukların Milkoviç gölünde meydana gelen olayla hiçbir ilgisi olmadığını gösterdiğini söyledi.

“Evet, o kayıtlar Arnavut çocuklarının yaşanan olayla hiçbir ilgisinin olmadığını gösteriyor. Makedonya’yı geçebilmek için seçimleri kaybettikleri gün o kayıtları yayınlamak istediler” dedi.

Sırp güvenlik uzmanı ayrıca, Rus gizli servisinin bu kayıtları Makedon ve Sırp gizli servisleri aracılığıyla almaya çalıştığını, ancak başarılı olamadıklarını söyledi.

“O noktada kim olduğunu biliyorsunuz, adını vermeyeceğim ama o adam bir kahramandı ve o kaydı vermedi. Vermedi çünkü çok baskı vardı, konu bir Makedonya vatandaşıyla ilgili ve bugün bir Sırp olarak Makedon yurtseverine o kaydı ne Makedon servisine ne de Sırp’a vermek istemediğini söyleyebilirim. Yani Rus gizli servislerinin ağında bulunan iki servis içindeki üsleri kastediyorum. O an o kayıt o an o kişilere verilmedi, sanırım yok edildi ve Makedonya da burada kurtuldu. Bir gün bu konu konuşulacak, yazılacak, ben o kişiyle o an tanıştım ve ona, doğrudan koruma teklif ettim ve bu yüzden o hala  yaşıyor.” .

Ona göre Rusya’nın çatışma çıkarmak ve çıkarlarını gerçekleştirmek için Kuzey Makedonya’da hibrit bir savaş yürüttüğünü yazıyor.

“Rusya nerede hibrit savaşlar ve politikalarını yürüttüyse ve nerede çıkarlarını gerçekleştirdiyse, orada sel gibi kan aktı. , Sudan’da, Suriye’de neler olduğunu, Suriye’yi nasıl koruduklarını gördük ve son zamanlarda yerli kardeşleri Ukraynalıların onları paramparça ettiğini, şehirlerini yıktığını, insanları yok ettiklerini gördük. toplu suçlar işlendi ve bu suçların bir imzası var, dikkatli olun, Bahmut’ta, Mariupolli’e bakarsanız, bu daha önce burada Ovçare ve Vukiovar’da, Srebrenica’da, Batajnica’da ve daha birçok ülkede imza atan aynı eldir. Burada tam olarak  Sırbistan’daki tüm o Rus yanlısı aktivistlerin, Lahey Mahkemesi’nin ana sanıklarının, burada ne yaptıklarını bildiğinizi görebilirsiniz, yani bu, şu anda Ukrayna’da faaliyet gösteren aynı eldir” dedi. /Balkan Postası

Ilgili Haberler