SIRBİSTAN’IN 2022 DÜNYA KUPASI SERÜVENİ

1992’deki dağılma sürecinden beri sürekli küçülen Sırbistan, son olarak 2006’da Karadağ ile de ayrılarak son halini aldı.

Sırbistan bu küçülmeye rağmen son 4 Dünya Kupası’nın 3’üne katılmayı başardı. Herhangi bir derece elde edemese de bu turnuvalarda yer alması, ülke futbolu için çok büyük başarı.

Sırbistan’ın 2022 Dünya Kupası Serüveni

Sırbistan, 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri A Grubu’nda Portekiz, İrlanda Cumhuriyeti, Lüksemburg ve Azerbaycan’ın bulunduğu gurubu lider tamamlayarak doğrudan Katar vizesi aldı.

Sırbistan grupta oynadığı 8 maçı da kaybetmedi. Son grup maçları öncesinde Portekiz ile aynı puanda yer alan ancak averajla rakibinin gerisinde bulunan Sırbistan, Lizbon’daki maçın 2. dakikasında Renato Sanches’in golüyle yenik duruma da düşmesine rağmen 90. dakikada Aleksandar Mitrovic’in golüyle karşılaşmadan 2-1 galip ayrıldı.

Sırbistan için bir diğer unsur ise VAR uygulamasının Eylül 2021’de yürürlüğe girmesiydi. 27 Mart 2021’de Sırbistan ile Portekiz Belgrad’da karşı karşıya geldi. 2-2 sona eren karşılaşmada Cristiano Ronaldo’nun çizgiyi geçen golünü hakem göremedi ve gol kararı veremedi.

Sırbistan’ın Dünya Kupası Geçmişi

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Sırbistan, dağılan Yugoslavya’nın son halkası. 1919 yılında Zagreb’de Sırplar, Hırvatlar ve Slovenler tarafından Yugoslavya Futbol Federasyonu kuruldu. 1920 Olimpiyatları’nda yer alan Yugoslavya, 1930’da düzenlenen ilk Dünya Kupası’nda da bulundu.

Turnuvayı 4. sırada tamamlayan Yugoslavya, 1962’de aynı başarıyı tekrarladı. Her iki dördüncülükten sonra düzenlenen 2 Dünya Kupası’na da katılamayan Yugoslavya, 1994 Dünya Kupası elemelerine ise, iç savaştan dolayı alınmadı.

Son olarak 1998 Dünya Kupası’nda Yugoslavya adıyla mücadele eden ülke, 2006 Dünya Kupası’nda ise Sırbistan Karadağ adıya yer aldı.

Dünden Bugüne Sırbistan Futbolu

Dünya Kupası’nda, öyle ya da böyle 13. kere yer alacak olan Sırbistan, daha kolay olmasına rağmen Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde aynı başarıyı gösteremedi.

EURO 60 ve EURO 68’de final oynamasına rağmen Yugoslavya, toplamda 5 kere bu turnuvada yer alabildi ve Sırbistan adıyla turnuvaya hiç katılma hakkı elde edemedi. Son olarak EURO 2000’de çeyrek final oynayan Yugoslavya daha sonra tamamen dağıldı.

Sırbistan’ın En Değerli Futbolcuları

Transfermarkt verilerine göre Sırbistan’ın günümüzdeki en değerli futbolcuları şöyle:

  • Dusan Vlahovic (Juventus) – 85 Milyon Euro
  • Sergej Milinkovic-Savic (Lazio) – 70 Milyon Euro
  • Filip Kostic (Eintracht Frankfurt) – 24 Milyon Euro
  • Aleksandar Mitrovic (Fulham) – 20 Milyon Euro
  • Nikola Milenkovic (Fiorentina) – 20 Milyon Euro
  • Luka Jovic (Real Madrid) – 16 Milyon Euro
  • Sasa Lukic (Torino) – 15 Milyon Euro

2022 Dünya Kupası’nda Sırbistan

2022 Dünya Kupası’nda Sırbistan, Brezilya ve İsviçre aynı grupta. İşin ilginci bu 3 ülke 2018 Dünya Kupası’nda da aynı gruptaydı. 4. ülke ise Kosta Rika’ydı. Gruptan Brezilya lider, İsviçre ise ikinci sırada tamamladı. Gruptaki son ülke Kamerun. Kamerun ise 2014 Dünya Kupası’nda Brezilya ile aynı gruptaydı.

Grubu ilk 2 sırada tamamlayan ülkeler, H Grubunu ilk 2 sırada tamamlayan ülkelerle çapraz eşleşecek. H Grubu’nda Portekiz, Gana, Uruguay ve Güney Kore yer alıyor.

Sırbistan gruptaki ilk maçını 24 Kasım’da Brezilya ile oynayacak. İkinci maçında Kamerun ile karşı karşıya gelecek. 28 Kasım’da oynanacak bu karşılaşmadan sonra son maçında İsviçre ile, muhtemelen gruptan çıkabilmek için son kozlarını kullanacak.

Ilgili Haberler