SIRBİSTAN’DAN GECELERİ UYGULANACAK AŞI KARTI TEDBİRİ

Sırbistan hükümeti, 23 Ekim Cumartesi gününden itibaren, gece saatlerinde kafe, otel ve restoranlar gibi kapalı ortamlara giriş yapmak isteyenlerden aşı kartı talep edilmesine karar verdi.

Başkent Belgrad’da gerçekleştirilen basın toplantısında Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, ülkede epidemiyolojik durumun halen felaketvari olduğunu ve durumun iyiye gitmediğini söyledi. Brnabic, Cumartesi gününden itibaren saat 22:00’den sonra kafe, otel ve restoranlara girişte aşı kartı, negatif PCR testi veya daha önce Kovid-19 geçirdiğini gösterir belge ibraz edilmesi gerekeceğini söyledi.

Brnabic’in açıklaması sonrasında Belgrad ve Niş kentlerinde yeni uygulama aleyhinde protesto gösterileri tertiplendi.

Uygulama çerçevesinde Sırbistan vatandaşı olmayan yabancılardan Avrupa Birliği’nin Dijital Kovid-19 sertifikasını veya Sırbistan’ın ikili anlaşması olduğu ülkeler tarafından verilen benzer belgeleri ibraz etmeleri istenecek.

Brnabic’e göre, ülkenin Kovid-19 aşı uygulaması son haftalarda yavaşladı. Yedi milyonluk ülkede 2,9 milyon kişi bir doz, 2,8 milyon kişi iki doz ve 792.711 kişi ise üç doz aşı oldu.

Yeni vaka sayısı Ağustos ayının sonundan bu yana tekrar artış eğilimi göstermeye başladı. Ülkede son 24 saat içinde 7.745 yeni Kovid-19 vakası teşhis edildi. Şu anda 273’ü solunum cihazına bağlı toplam 6.708 koronavirüs hastası hastanelerde tedavi görüyor.

Son 24 saatte, yeni koronavirüse bağlı 58 ölüm kaydedildi ve pandeminin başından bu yana yaşanan toplam ölü sayısı 9,272’ye ulaştı.

Ülke, koronavirüsün yayılmasını engellemek için kapalı alanlarda zorunlu maske takmayı ve sosyal mesafeyi korumayı halihazırda zaten uygulamada tutuyor fakat bir dizi üst düzey devlet yetkilisi de dahil olmak üzere birçok vatandaşın kurallara uymadıkları gözleniyor.

Ilgili Haberler