SIRBİSTAN’DA SKANDAL:SAVAŞ SUÇLUSU MAHKUM NOVİ SAD’DAKİ İLKOKUL ÖĞRENCİLERİYLE HAPİSHANEDEN VİDEO BAĞLANTISI ARACILIĞIYLA KONUŞTU

Sırbistan’daki İnsan Hakları Gençlik Girişimi (YIHR Sırbistan) bugün Eğitim, Bilim ve Teknolojik Kalkınma Bakanlığından Kać’taki “Đura Jakšić” İlköğretim Okulu müdürünün sorumluluğunu belirlemesini istedi. Çünkü 20 Nisan’da halka açık bir sınıfta Savaş suçlusu hükümlü Nebojša Pavković “Kahramanların Hikayeleri” konulu konferansa katıldı.

Basında çıkan haberlere atıfta bulunan YIHR, Novi Sad belediye başkanı Milan Đurić’in de halka açık saatte Novi Sad Şehir Meclisi’ndeki komite gruplarını görevden alınması için bir girişim başlatmaya çağıran bir konuşma yaptığını belirtti.

Açıklamada, “Pavković’in 1999 yılında Kosova’daki savaş sırasında Yugoslav Ordusu’na bağlı Üçüncü Ordu’nun komutanı olduğu ve Arnavutlara karşı insanlığa karşı suç işlemekten ICTY’de 22 yıl hapis cezasına çarptırıldığı” belirtildi.

Yasal olarak 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Yugoslav Ordusu Üçüncü Ordu’nun eski komutanı Nebojša Pavković, hapis cezasını çekmekte olduğu Finlandiya’dan öğrencilere video bağlantısı aracılığıyla seslendi.

Mayıs 2022’de Ceza Mahkemeleri için Uluslararası Artık Mekanizma, Pavković’in suçlarının ciddiyeti ve rehabilitasyon eksikliği nedeniyle erken tahliye talebini reddetti./Balkan Postası

Ilgili Haberler