SIRBİSTAN’DA SAĞ, AVRUPA’NIN KOSOVA PLANINI ‘ULUSAL TOPLANMA’ İLE TEHDİT EDİYOR

“Büyük ulusal” toplanmanın başlangıcı. Sırbistan’daki sağcı parti ve hareketler, Kosova ile ilişkileri çözmeye yönelik Fransız-Alman önerisine karşı gelecekteki eylemlerini böyle tanımlıyor.

Sırp hareketi Dveri’nin başkan yardımcısı ve Sırbistan Parlamentosu üyesi Tamara Milenković Kerković, ulusal toplanmanın Kosova’nın “teslim olmasına” karşı olan vatandaşları temsil eden siyasi ve yurtsever güçlerin başlatılması anlamına geldiğini söyledi.

Milenković Kerković “Bu vatandaşlar için, seçim kampanyası sırasında, iktidardaki partilerin ve Batı yanlısı muhalefetin siyasi teklifi, teslim olma, Rusya’ya karşı yaptırımlar getirme ve Rusya’nın egemenliğini tanıma yasasının imzalanması olasılığı ” dedi.

Nisan 2022’deki parlamento seçimlerinden sonra sağ, Sırbistan’da parlamentoda güç kazandı ve onu Avrupa ve Amerika’nın eski eyalet Kosova ile ilişkileri çözme çabalarının önemli bir rakibi haline getirdi.

Bununla birlikte, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić sokak protestolarıyla da karşılaşabilir ve bu tür olayların potansiyeli, 2020’de COVID politikasına karşı çıkan sağcıların Sırp Parlamentosunu basması ve polisin göz yaşartıcı gaz kullanmak zorunda kalmasına kadar gitti.

Fransız-Alman planı, Sırbistan ile Kosova arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin, henüz kamuya açıklanmamış bir anlaşma önerisidir. Sırbistan Cumhurbaşkanı, uygulanması üzerinde çalışmaya hazır olduğunu açıkladı. Batılı diplomatların önerisi yakında özel bir parlamento oturumunda görüşülecek.

Plana karşı anlaşma

Çok sayıda sağcı grubun temsilcisi 28 Ocak’ta Sırbistan Cumhurbaşkanlığı önünde Fransız-Alman planının reddedilmesi gerektiğini söyledi ve bunun “Sırbistan’ın teslim olmasıyla ilgili” bir plan olduğunu değerlendirdi.

Kosova için Fransız-Alman önerisinin reddedilmesi, omurgasını Sırbistan Yeni Demokrat Partisi, ardından Sırp hareketi Dveri, Zavetnici, Kosova ve Metohija Savunma Hareketi ve Kosmet için Sırp Gençliği olan koalisyon NADA tarafından talep edildi.

Bu partiler, Kosova’nın bağımsızlığına şiddetle karşı çıkan benzersiz pozisyonunun yanı sıra, Sırbistan ile Rusya arasında yakın ilişkilerin gerekliliği konusunda da aynı pozisyonu paylaşıyorlar.

Rusya da Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor.

Dveri Başkan Yardımcısı Tamara Milenković Kerković, ulusal buluşmayı ilan eden sağcı grupların Rusya’dan destek bekleyip beklemediği sorusuna somut bir yanıt vermedi.

Milenković Kerković, “Pozisyonumuz, Kosova ve Metohija’daki krize çözüm bulunamayacağı ve AB ile Ukrayna’da Rusya ile NATO paktının yürüttüğü savaşın sonuna kadar hiçbir anlaşma yapılamayacağıdır.” dedi.

Batı’dan gelen çağrılara rağmen, resmi Belgrad, Ukrayna’ya yönelik saldırganlığından dolayı Moskova’ya yaptırım uygulamayı reddediyor. Sırbistan, BM’de işgali kınayan birkaç kararı destekledi.

Sivil toplum kuruluşu Bölgeselcilik Merkezi’nden Aleksandar Popov, RSE için Rusya’nın Sırbistan’daki sağcı partileri etkilemeye çalışabileceğini değerlendirdi.

Popov, “Ancak (bu partilerin) böyle bir kalabalığı toplayıp yetkililere daha ciddi bir uyarı olacak ve durumu istikrarsızlaştıracak bir şey yapma gücünün olmadığını düşünüyorum.” dedi.

28 Ocak’ta düzenlenen ortak basın toplantısında, bir grup sağcı partinin temsilcileri, Kosova için Fransız-Alman önerisiyle ilgili yeni eylemleri duyurdular. Ancak, ne tür eylemlerin söz konusu olduğunu belirtmek istemediler.

Sırbistan’da sağın gücü nedir?

Analist Aleksandar Popov’dan Fransız-Alman önerisine ve Kosova ile ilgili herhangi bir müzakereye karşı sağın sesleri bekleniyordu.Ancak, hükümetin genellikle bu sesleri kontrol altında tutabileceğine inanıyor.

Popov, “Bu diğerleri protesto yapabilir, ancak daha ciddi bir duruma yol açacak kritik bir kitle oluşturabileceklerine inanmıyorum.” dedi. Geçen yılki seçimlerde Parlamento’daki 250 sandalyenin altısını kazanan parti Dveri hareketinde, seçimlerde aldıkları oyların “başlangıçta ve açıkça tanımlanmış muhalefet oyları” olduğunu söylüyorlar.

Tamara Milenković, “Rejim için, SNS’nin sahte vatanseverliğine karşı duran, ülkedeki en büyük ikinci siyasi güç olma kapasitesine sahip, samimi ve kararlı bir vatanseverler bloğu ve devlet inşa eden bir muhalefet olduğu açıktır.”dedi.

Siyaset bilimci Duško Radosavljević de RSE için Sırbistan’daki sağın çoğunlukla hükümet tarafından kontrol edildiğini değerlendirdi.

Kosova için Fransız-Alman planı meselesinin, Aleksandar Vučić’in sağcı hareketten çekinmesi gereken bir mesele olmadığına inanıyor.

Radosavljević    “Bundan bir şey çıkacağını sanmıyorum, bu Belgrad’da dayak, holiganlık, patlama olmayacağı anlamına gelmiyor. Ama Batı’nın önünde üzülerek söylüyorum, ‘bakın ne yapıyorlar bana,'” dedi.

Şubat 2008’de Priştine’de bağımsızlığın ilan edilmesi üzerine Belgrad’da Kosova ile ilgili şiddet olaylarına dönüşen bir miting düzenlendi.

Ardından eski devlet liderliği ile bazı siyasi partilerin “Kosova Sırbistan’dır” toplantısı büyük bir isyana dönüştü. Bunlar sırasında ABD Büyükelçiliği ve McDonald’s restoranları ateşe verildi, yabancı bankalar yıkıldı, vitrinler kırıldı, konteynırlar devrildi, ekiciler söküldü.

8.500’den fazla kişi tarafından takip edilen Telegram kanallarında “halkın devriyeleri”, “ulusal çıkarları satan” yetkililer de dahil olmak üzere Kosova hakkındaki görüşlerini düzenli olarak destekliyor.

Kilisenin rolü

29 Ocak’ta Belgrad sokaklarında “Kosova Sırbistan’ın kalbidir” mesajını taşıyan bir köşe yazısı dolaştı. Davet sosyal ağlardan geldi ve olay “lityum” olarak adlandırıldı.

Sırp Ortodoks Kilisesi (SPC) toplantıyı resmi olarak davet etmemiş olsa da, toplantıya dini semboller – çok sayıda ikon – hakimdi.

SPC ve temsilcileri ayrıca Kosova’nın bağımsızlığını da reddediyor ve kilise geleneksel olarak sağcı toplantıların bir üreticisi. Ayrıca Rus Ortodoks Kilisesi ile de yakın ilişkiler sürdürmektedir.

Vuçiç patriğe Batılı güçlerin ‘Kosova düğümünü’ çözmek için hızla çalıştığını söyledi.

Dver hareketi Başkan Yardımcısı Tamara Milenković Kerković, SPC’nin “Kosova’nın teslim olması söz konusu olamaz” şeklindeki net bir pozisyonu zaten ifade ettiğini söyledi.

Sırp Ortodoks Kilisesi’nden destek bekleyip beklemedikleri sorulduğunda, “Sırp Ortodoks Kilisesi, her zaman olduğu gibi, Sırp halkının hayati çıkarlarını ve asırlık devletlerini korumak için en önemli kurum olacaktır.” Dedi.

Bölgeselcilik Merkezi’nden Aleksandar Popov, hükümeti tehdit edecek bir şey yapabilecek tek faktörün kilise olduğunu belirtti.

Popov, “Çünkü, Karadağ’daki gibi mitingler düzenlenirse, o zaman bu tehlikeli bir durum olur’’ dedi.

SPC’nin, Aralık 2019’da kilise mülkü meselesiyle ilgili bir dini yasayı kabul ettikten sonra gücü sarsılan Đukanović’in sosyalistlerinin otuz yıllık yönetiminin değiştirilmesinde büyük etkisi oldu. SPC, muhalefet tarafından desteklenen ve kitlesel protestolar biçimini alan litias adı verilen protestolarla yanıt verdi.

Karadağ’daki seçimleri muhalefet kazandı ve SPC, ülkedeki personel kararlarını önemli ölçüde etkileme fırsatı elde etti. Yasa, hükümet değişikliğinden sonra geri çekildi.

Popov, Sırbistan’daki kilisenin şimdiye kadar genellikle “yaptığı şeylerin çoğunda devleti takip ettiğini” kaydetti.

Popov, “Bir tür anlaşma veya uyum olduğu izlenimi var” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfirije’yi Kosova ile ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin diyaloğun ilerleyişi hakkında düzenli olarak bilgilendiriyor.

Mart 2022’de Avrupa Parlamentosu (AP), bir Kararda Rusya’nın Batı Balkanlar’daki etnik gerilimleri “çatışmaları alevlendirmek ve toplulukları bölmek için” kullanma çabalarını kınadı.

AP kararında Rusya, Batı Balkanlar’daki çatışmayı “ateşlemeyi” amaçlamakla suçlandı

Kararın unsurları arasında Avrupalı ​​milletvekillerinin “Sırbistan, Karadağ ve Bosna-Hersek gibi ülkelerde, özellikle de Sırp Cumhuriyeti’nde Ortodoks Kilisesi’nin Rusya’yı geleneksel aile değerlerinin koruyucusu olarak tanıtma girişimleri” konusundaki endişeleri yer alıyor./Balkan Postası

Ilgili Haberler