SIRBİSTAN’DA KATLİAMIN YAŞANDIĞI BELGRAD’DAKİ OKULDA DERSLER BAŞLADI, BAZI VELİLER EĞİTİM YILININ SONA ERMESİNİ İSTİYOR

Belgrad’da bir öğrencinin yaptığı katliam nedeniyle ara verilen “Vladislav Ribnikar” ilkokulunda bu sabah dersler başladı. Bazı veliler, okul yılının toplu katliamın işlendiği gün sona ermesi gerektiğine ve okulun bir anma merkezi haline gelmesi gerektiğine inanıyor.

Bu sabah pek çok çocuk okula geldi ve pedagojik ekip, testler ve değerlendirmeler olmaksızın yeni derslere odaklanarak sınıfları kısaltmaya karar verdi. Daha dün gece velilere okul yılının devam ettiğini ve gelmeyenlerle özel bir toplantı düzenleneceğini belirten bir yazı gönderdiler.

Katliamın failinin de gittiği VII 2. sınıf öğrencilerinin öğleden sonra saat 13.00’te okula başlaması gerekiyor ve ilk ders beden eğitimi olacak. Okul yönetimi, “çocukların ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda kademeli olarak gittiklerini” belirtiyor.

Ancak okula gelmek zorunlu değil, yani veliler çocuklarının neden gelmediğini açıklayan bir yazı göndermelidir. Ayrıca okula gitmeyen öğrenciler için  online dersler düzenlenmiyor ve ebeveynler ne tür tıbbi ekipman getirmeleri gerektiğini merak ediyor.

Katliamın işlendiği sıralara dönüş vesilesiyle 200’den fazla veli okul önünde toplanarak, dokuz çocuk ve bir gardiyanın şehit olduğu gün eğitim-öğretim yılının bittiğini söyledi. Çocukların bir arada olmasına izin verilmesi gerektiğine inanıyorlar, ancak o yerde değil.

Karardan memnun olmayan ebeveynler, ders yeri olarak Tašmajdanski Parkı’ndaki Çocuk Kültür Merkezi’nin alternatif olarak önermektedirler. VII 2. sınıfın velileri de Milli Eğitim Bakanlığı’na bir mektup göndererek okul müdürünün, okul psikoloğunun ve pedagogun, soruşturmada trajik olaydaki sorumluluklarının yanı sıra öğrencilere müteakip muameleyi belirleyene kadar okul psikoloğu ve pedagogunun derhal uzaklaştırılmasını talep ettiler.

Aile Meclisi’ne kararların sorulmadığını ve ölen kızlardan birinin babası, psikoterapistin çocuklarla çok garip bir seans yaptığını ve bu sırada türküler çaldığını ve ölen arkadaşlarının ruhları ile  bağlantı kurmalarını istediğini açıkladı./Balkan Postası

Ilgili Haberler