SIRBİSTAN, TÜRK YAPIMI BAYRAKTAR İHA’SI SATIN ALMAK İSTİYOR

İki ülke savunma bakanlıkları arasında çalışmaların devam ettiğine dikkati çeken Vucic, şunları kaydetti:

“Türkiye ile birçok alanda projeler gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Savunma sanayi alanında da iş birliği yapılmasına yönelik taleplerimiz oldu. Sırbistan, Türk yapımı Bayraktar İHA’sı satın almak istiyor ve umarız bunu gelecek yıl alabileceğiz.”

İki ülkenin dışişleri bakanları arasındaki iyi ilişkilere de değinen çeken Vucic, “Açık Balkan Girişimi’ne (Open Balkans) desteklerinden dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Rusya-Ukrayna Savaşı’na işaret eden Vucic, bu sürecin ülkesi adına zorluk oluşturduğunu söyleyerek “Azerbaycan’dan ülkemize elektrik enerjisinin aktarılmasına yönelik çalışmalarımız sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bize yardımcı olmasını rica ettik.” dedi.

Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdikleri desteği bir kez daha dile getiren Vucic, Dayton Barış Anlaşması’nın korunması gerektiğini söyledi.

Vucic, “Sanayi Odamız İstanbul’da bir ofis açmaya karar verdi. Bu sayede iki ülke arasında turizm alanındaki çalışmalarımız artacak. Bu yıl Sırbistan’dan Türkiye’ye giden turist sayısı 300 bini buldu. Türkiye, Sırp turistlerin ilgisini çekmekte.” diye konuştu.

Ilgili Haberler