SIRBİSTAN PERŞEMBE GÜNÜNDEN İTİBAREN TAHIL, UN VE YAĞ İHRACATINA YASAK GETİRECEK

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dünyanın 1945’ten bu yana en büyük krizle karşı karşıya olduğunu ve Sırbistan’ın Perşembe gününden itibaren tahıl, un ve yağ ihracatına yasak getireceğini açıkladı.

Son günlerde tahıl ve un ihracatının %109 arttığına dikkat çeken Vucic, “İhracatı yasaklamak zorundayız. Bunlardan Sırbistan’da yeterince bulunacak” diye konuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının durmasını beklemediğini, aksine hücumun şiddetleneceğini düşündüğünü söyleyen Vucic, Rusya ve Ukrayna arasındaki müzakerelerden de sonuç çıkacağına inanmadığını ifade etti.

ABD’nin Rusya’dan petrol, gaz ve kömür ithaline yasak getirdiğini, İngiltere’nin ise petrol yasağı getirirken gaz ve kömüre yasak uygulamadığını vurgulayan Vucic, “Avrupa Birliği’nin kararını bekliyoruz. Eğer AB Rusya’dan enerji ithaline yasak getirirse bizim tedarik sağlayabileceğimiz başka bir alternatif yok” diye konuştu.

Vucic, “Eğer Putin yapacağını düşündüğüm şeyi yaparsa, otomobillerde bekleme olacak bu da tüm dünyayı korkunç bir ekonomik felakete götürecek. Burada soru, dünyanın bunun içinden nasıl çıkacağı. Çatışmanın yayılma ihtimalinden bahsetmiyorum bile” diye konuştu.

Ilgili Haberler