SIRBİSTAN MEDYASI: CUMHURBAŞKANI VUÇİÇ KOSOVA VE RUSYA NEDENİYLE İSTİFA EDECEK

Sırbistan medyasının iddiasına göre Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in Kosova ve Rusya’ya yaptırım nedeniyle istifa etme olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

Danas gazetesinin haberine göre ‘‘Dragan J.Vuçiçeviç Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in yakın iş arkadaşlarına göre Sırbistan’ın Rusya’ya yaptırım yapması ve Kosova’nın bağımsızlığının kabul edilmesi için çok büyük baskıların yapıldığını ve ülkenin bunu kaldıramayacağını belirtti. Aleksanda Vuçiç bunu aşmak için ‘başka birine’ görevi devredeceği’’ belirtildi.

Vuçiçeviç var olan bilgileri doğrudan teyyit ettiremediği çünkü ‘durumun karmaşık’ olduğunu ancak gelen bilgilerin Cumhurbaşkanının hükümetteki yakın iş arkadaşlarından geldiğini belirtti.

Danas gazetesinin haberine göre eğer Vuçiç istifa ederse görevi devrettiğini ve sebeplerini açıklaması lazım.

Sırbistan Anayasasına göre eğer Cumhurbaşkanı istifa eder, azledilir veya görevini yerine getirmesi engellenirse onun yerine Meclis başkanı en fazla 3 aylığına görevi devr alır.

Eğer Aleksandar Vuçiç istifa ederse o zaman onun yerine SNS partisinden Vladimir Orliç yönetimi devralacaktır. /Balkan Postası

Ilgili Haberler