SIRBİSTAN MECLİSİNDE YAPILAN KOSOVA OTURUMUNA KAOS HAKİM OLDU

Sırbistan Meclisi’nde Kosova’nın görüşüldüğü özel oturum, muhalefet milletvekilleri ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic arasında sözlü ve fiziki sataşmayla başladı.

Vuciç, Kosova ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik Avrupa veya Fransız-Alman planından bahsederken, muhalefet bu planı “Sırbistan’a teslimiyet” olarak nitelendirdi.

Ancak, Meclis Başkanı Vladimir Orliç’in kendisini birkaç kez uyardığı konuşmasında muhalefet temsilcilerinin Vuçiç’e sürekli hakaret etmesi nedeniyle oturum başından beri gergindi.

Bir noktada, Vucic çok sert konuşup eski hükümeti 2001 yılında mevcut Kosova Başbakanı Albin Kurti’yi cezai kovuşturmadan salıvermekle suçlarken, serbest bırakılan 1.800 Arnavut’un listesini gösterdi, muhalefet milletvekilleri ise Vuçiç’e yönetmeliği gösterdi.

Vucic, “Onlar için hukukun üstünlüğü Sırbistan’ın kalbidir,” dedi ve ardından hükümet ve muhalefet milletvekilleri koltuklarından kalkıp Vuçiç’in üzerine yürümeye başladı.

Oturumda muhalefet milletvekilleri “Hainler”, “Kosova Sırbistan’ın kalbidir” ve “Kosova’dan vazgeçmeyeceğiz” sloganları attı. Ayrıca “Teslimiyet yok” yazılı pankartlar taşıdılar.

Tartışmanın başında Vuçiç, “Bugünün amacı, sorumluluğu kuruma veya insanlara yüklemek değil.

Vuçiç “Amaç sizlerin ve vatandaşların önüne çıkıp bizi bekleyenleri ve karşı karşıya olduklarımızı dürüstçe ve açık bir şekilde paylaşmaktır.” dedi.

Sırbistan cumhurbaşkanı, 20 Ocak’ta Belgrad’da görüştüğü Avrupalı ​​ve Amerikalı diplomatlardan oluşan heyete kilit konu hakkında büyük çekinceleri olduğunu söylediğini açıkladı.

Planda güzel şeyler de var, bunlardan bahsetmeyeceğim” dedi.

AB önerisi veya diğer adıyla Fransız-Alman planı ABD tarafından da destekleniyor. Plan kamuoyuna açıklanmadı ancak taraflara sunuldu.

Voyvodinalı Macarlar Birliği meclis grubu başkanı Balint Pastor yaptığı konuşmada, barış ve istikrarın tüm Sırbistan vatandaşları için birinci öncelik olması gerektiğini söyledi. Kosova sorununun çözümüne yönelik önerilerin “zaman geçtikçe daha da kötüleştiğini” belirtti.

Meclis’te yaptığı konuşmanın sonunda Vuçiç, Kosova’nın Birleşmiş Milletler’e üye olması durumunda Sırbistan Anayasası’nın kendisi için “kutsal kitap” olacağını açıkladı./Balkan Postası

Ilgili Haberler