SIRBİSTAN LGBT’YE KARŞI AYAKLANDI: GELENEKSEL DEĞERLERİ KORUMAK İÇİN MÜCADELE EDİN

Eylül ayında Belgrad’da yapılması planlanan uluslararası LGBT etkinliği Euro Pride’a karşı Pazar günü binlerce kişi Belgrad şehir merkezinde toplandı. Geleneksel değerlerin korunması ve toplumun cinselleştirilmesine bir son verilmesi çağrısında bulunan kalabalığı Sırp Ortodoks Kilise Piskoposu Nikanor liderlik etti. Yürüyüşte en önde bulunan Nikanor, “Böyle bir şeyi organize eden ve buna katılan herkesi lanetleyeceğim.” ifadelerini kullandı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Piskopos Nikanor’un açıklamaları için “Kendine ve kilisemize hakaret etti, kilisemizi küçük düşürdü” dedi.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da 50 bin kişi, LGBT üyelerinin 12-18 Eylül tarihlerinde Belgrad’da düzenlenmesi planlanan LGBT etkinliği Europride’a karşı tepki yürüyüşü düzenledi. Sırp Ortodoks Kilisesi Patrikhanesi ofislerinin önünden yürümeye başlayan göstericiler, şehir merkezinin sokaklarını geçtikten sonra Saint Marko Kilisesi’nin önüne geldi.

Çocuk arabalarıyla yürüyüşe katılan kalabalık geleneksel değerlerin korunması ve toplumun cinselleştirilmesine bir son verilmesi çağrısında bulundu.

Piskopos Nikanor, LGBTIQ+ nüfusuna karşı silahlı mücadele çağrısı yapıyor. Eylül’de Belgrad’da düzenlenecek EuroPride’a katılacaklar için yaptığı açıklamada “Böyle bir şeyi organize eden ve buna katılan herkesi lanetleyeceğim. Bu kadarını yapabilirim. Bir silahım olsaydı kullanırdım, elimde olsa o gücü kullanırdım ama yok.” açıklamasında bulundu.

Sırp Ortodoks Kilisesi, piskoposun açıklamalarına tepki göstermezken, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Piskopos Nikanor’un açıklamaları için “Kendine ve kilisemize hakaret ettiğini, kilisemizi küçük düşürdü” ifadelerini kullandı.

Toplanan kalabalık, “Batı’nın eşcinsel geçit töreni ve işgali istemiyoruz!”, “Kutsal yerlerden vazgeçmeyiz”, “Elinizi çocuklarımızdan çekin” yazılı pankartlar taşıdı.

Ilgili Haberler