SIRBİSTAN KOSOVALI MİLLİ BOKSÖRLERİ ÜLKEYE ALMADI

Sırbistan ile Kosova arasındaki siyasi gerginlik spora da yansıdı. Belgrad’da düzenlenen Dünya Boks Şampiyonası’na katılacak olan Kosovalı milli boksörler, Sırbistan’a alınmadı.

AIBA Erkekler Dünya Boks Şampiyonası, 24 Ekim’de Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da başladı.

Kosovalı milli boksörler, Şampiyonaya katılmak üzere yola çıktı. Ancak heyetin Sırbistan’a girişine izin verilmedi.

Sınır yetkilileri tarafından durdurulan sporcular, üniformalarında Kosova devlet sembolleri bulunduğu gerekçesiyle Sırbistan’a alınmadı.

Kosova Olimpiyat Komitesi, beş kişilik heyetin haftasonu üç kez Sırbistan’a girmeye çalıştığını, ancak herhangi bir resmi açıklama yapılmadan kendilerine giriş izni verilmediğini duyurdu.

Kosova Kültür, Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptığı yazılı açıklama ile Sırp makamlarının engelleme kararını şiddetle kınadı.

Dünya Boks Federasyonu tepki gösterdi

Olaya tepki gösteren Dünya Boks Federasyonu “AIBA” da, 2014 yılından bu yana tam üyesi olan Kosova Boks Federasyonu’nun diğer üyelerden farklı muamele görmemesi gerektiğini açıkladı.

AIBA Erkekler Dünya Boks Şampiyonası 24 Ekim-6 Kasım tarihlerinde Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da düzenleniyor. Şampiyonaya 105 ülkeden 650 sporcu katılıyor.

Kosova ile Sırbistan arasında geçtiğimiz ay yaşanan plaka krizi ile ilişkiler yeniden gerilmiş, NATO askerlerinin sınır bölgesine konuşlandırılması ile tansiyon düşürülmüştü.
Kosova polisinin iki hafta önce ülkenin kuzeyinde gerçekleştirdiği kaçakçılık operasyonu da Sırpların yoğun protestosuna neden olmuştu.

Ilgili Haberler

 • BULGARİSTAN’DA YILDIRIM DÜŞTÜ: 3 ÖLÜ, 1 YARALI

  Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yıldırım düşmesi sonucu 3 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de ağır şekilde yaralandı. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da şiddetli yağışlar ve rüzgarlar etkili oluyor. Sofya’da yağmurdan korunmak için ağaç altına sığınan 4...
 • ARNAVUTLUK İZLANDA İLE BERABERE KALDI

  UEFA Uluslarar Liginde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da ‘’Air Albania’’ stadyumunda oynanan Arnavutluk İzlanda maçı beraberlikle sonuçlandı. Maç 1-1 sona erdi Arnavutluk 35 dakikada Lenjan’ın golüyle 1- 0’lık üstünlük yakalarken, İzlanda...
 • KOSOVA GÜNEY KIBRIS RUM KESİMİNİ 5-1’LİK SKORLA GEÇTİ

  UEFA Uluslar C Ligi’nde Kosova ile Güney Kıbrıs karşı karşıya geldi. Vedat Muriqi’nin 2 gol attığı maçı Kosova 5-1’lik skorla kazandı.. Kosova ile Güney Kıbrıs, UEFA Uluslar C Ligi’nde kozlarını paylaştı. Fadil Vokrri...
 • ABD HAZİNE BAKANLIĞI BOSNALI SAVCIYI KARA LİSTEYE ALDI

  ABD Hazine Bakanlığı, Bosna Hersek Devlet Savcısı Diana Kajmakovic’i kara listeye aldı. Yolsuzlukla ve suçlularla iş birliği yapmakla suçlanan Kajmakovic’in suç çeteleriyle bağlantıları olduğu iddia edildi. Bosna Hersek Savcılığı Yolsuzluk Departmanı Şefi olan...