SIRBİSTAN, KOSOVA’DAN GELEN ÜRÜNLERE YENİDEN ENGEL KOYMAYA BAŞLADI

Sırp devleti bir kez daha Kosova ürünlerine tarife dışı engeller koymaya başladı. Sırp makamlarının son kararı, Kosova’dan bu ülkeye giren her ürünün laboratuvar analizinden geçmesi ve analiz elde edilene kadar söz konusu ürünlerin gümrük antrepolarında bloke edilmesi gerektiğidir. Üreticiler, Sırbistan’ın bu kararının kabul edilemez olduğunu ve bu ülkeye yapılan ihracatın arttığı bir dönemde geldiğini söylüyor.

Sırbistan bir kez daha Kosova ürünlerine engel koydu. Kosova’daki petrol fabrikasının sahibi Berat Mustafa, Sırp makamlarının birkaç haftadır haksız bürokratik prosedürler uyguladıklarını söylüyor. Spesifik olarak ona göre Sırbistan’a ihraç edilen her petrol kamyonu bir laboratuvar analizinden geçmek zorunda ve sonuçlar alınana kadar ürünler haftalarca depoda bekletiliyor.

Mustafa, bu durumu Kosova kurumlarına bildirdiğini belirtiyor ve devletten acil yanıt talep ediyor. Ticaret Odası Başkanı Lulzim Rafuna, medyaya yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın bu engelinin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyledi.

“Kosova üreticilerinin önüne konan bu tür engellerin farkındayız. Kosova Ticaret Odası olarak, Odalar Yatırım Forumu’nun Batı Balkanlar WB6 bünyesinde Avrupa Komisyonu yetkililerinin huzurunda yaptığımız bölgesel toplantılarda bu konuyu gündeme getirdik ve bunların bir an önce ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz. Kosova ürünlerinin önündeki tüm engellerin kaldırılması için bu konuyu önümüzdeki toplantılarda gündeme getireceğiz. Kosova, pazarımızda yabancı malların ithalatına engel olmazsa, ürünlerimizin bölgesel pazarda engelsiz olarak aynı erişime sahip olması gerekir” dedi.

Yerel üreticiler, oluşan bu duruma Kosova devletinden bir an önce yanıt verilmesini talep ediyor./Balkan Postası

Ilgili Haberler