SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI VUÇİÇ KOSOVA İLE GERGİNLİĞİN ARİFESİNDE NATO KOMUTANI İLE GÖRÜŞTÜ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç tansiyonun düşürülmesinin en temel görevl olduğunu söyledi.

28 Ekim’de Belgrad’ta Vuçiç ile NATO amirali Tob Bauer ile görüştü. Sırp Cumhurbaşkanı ülkesinin askeri açıdan tarafsız kalmaya devam edeceğini ancak NATO ile ‘işbirliği’ içerisinde olacağını belirtti.

Vuçiç’in NATO komutanı ile görüşmesi Kosova’nın 31 Ekim’e kadar araç plakaları ile ilgili verdiği sürenin bitmesine 4 gün kala gerçekleştirdi.

Kosova’nın kuzeyinde yaşayan Sırplar KM (Kosova Mitroviçası) plakalarını kullanıyor. Kosova hükümeti bu plakaları ilegal sayıyor. 1 Eylül’den 31 Ekim’e kadar Kosova hükümeti araç plakalarını değiştirmeleri için süre tanıdı.

Kosova’nın kuzeyinde bulunan 4 belediyede (Kuzey Mitrovica, Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç’te) 10 bin araç plakasıolduğu tahmin ediliyor. Şimdiye kadar sadece 20 araç Kosova hükümetinin çağrısına uyarak plakasını Kosova devlet sistemine göre RKS yaptı.

Sırp Listesi Başkanı 27 Ekim’de yaptığı açıklamada eğer Kosova hükümeti bu kararı uygulamaya kalkarsa yollara barikat kuracaklarını açıkladı.

Kosova 31 Ekim’den sonra ilegal plakaları olanların ülkede seyahata edemeyeceğini ve sınırı geçemeyeceğini açıkladı.

AB ve ABD Kosova’dan bu süreyi on ay daha ertelemesini talep etti ancak Washington’dan gelen açıklamalara göre Kosova hükümeti bu talebe hala yanıt vermedi.

25 Ekim’de açıklama yapan Kosova başbakanı Albin Kurti uluslararası müttefiklerin önerilerini ciddiye aldıklarını belirtti./Balkan Postası

 

 

Ilgili Haberler