SAVAŞTAN KAÇAN UKRAYNALI AİLE SIRBİSTAN’DA YENİ BİR HAYATA BAŞLADI

Ukrayna vatandaşı Vladimir Bryl, ’24 Şubat’a kadar normal bir hayatımız vardı.’ dedi.

Rusya’nın, ülkelerine saldırması sonrası evlerini terk etmek zorunda kalan Ukraynalı Nina-Vladimir Bryl çifti ve kızları Anna, Sırbistan’ın Niş şehrinde yeni bir hayata başladı.

Geride bıraktıkları aile fertleri, akrabaları ve arkadaşları için tedirgin olduklarını ifade eden Bryl ailesi, savaşta yaşadıkları ve Sırbistan yolculukları hakkında AA muhabirine bilgi verdi.

Savaşın 4’üncü gününde Ukrayna’nın Harkiv şehrinden kaçmak zorunda kalan Bryl ailesi, ilk olarak Ukrayna’nın Ujgorod şehrine, ardından Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye ve son olarak da Anna’nın arkadaşının yaşadığı Niş şehrine ulaşmayı başardı.

Savaşın bir an önce sona ermesini ümit ettiğini belirten baba Vladimir Bryl, “Ülkemizde yaşananları sürekli takip ediyoruz. Yakında barış hakkında da haberler duymayı ümit ediyoruz.” dedi.

Kızları Anna’nın arkadaşının evinde geçici olarak kaldıklarını ifade eden baba Bryl, “24 Şubat’a kadar normal bir hayatımız vardı. Savaşın başlaması üzerimizde şok etkisi oluşturdu. Büyük kızımız Marina’nın doğum gününü kutlamak için pasta almıştık. Bütün aile beraber olacaktık ancak roketlerin şehrimize düşmesiyle bütün hayatımız değişti.” şeklinde konuştu.

Büyük patlamaların ardından evlerindeki camların kırıldığını belirten Ukraynalı baba, savaşın kısa sürede sona ermeyeceğini anladıklarını ve kızları Anna’yı kurtarabilmek için ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Anne Nina Bryl, “Büyük kızımız, eşi ve iki çocukları geride kaldı. Daha güvenli olduğu için Harkiv’den Poltava’ya kaçtılar ancak oradaki durumun nasıl olacağını da bilmiyoruz.” dedi.

85 yaşındaki annesinin ve erkek kardeşinin de Ukrayna’da kaldığını belirten anne Bryl, “Kardeşimin yaşadığı bölge tam olarak saldırılar altında. Su ve elektrikleri yok ve onlarla irtibatta kuramıyoruz.” diye konuştu.

Bryl ailesinin kızı Anna, her gün korku içerisinde uyandığını, ablası, akrabaları ve arkadaşları için çok tedirgin olduğunu belirtti.

Anna, “Ukrayna’da yaşananları televizyondan ve sosyal medyadan takip ediyorum. Bir görüntüde okulumun da bombalanma sonucu tahrip olduğunu gördüm. Şuan Harkiv, Kiev ve Mariupol şehirlerinde saldırılar çok şiddetli. Siviller, kadınlar ve çocuklar ölüyor.” dedi.

Patlamaların yaşandığı ilk günlerde bodrum katına ve barınaklara saklandıklarını söyleyen Anna, yaşadıklarını unutamayacağını ifade etti.

Anna, “Kaçarken yanımıza sadece resmi belgelerimizi, birkaç kıyafet ve yiyecek bir şeyler aldık. Macaristan sınırına vardığımızda gönüllüler bize yemek ve su verdiler. Bize kalacak yer ayarladılar. Yardımları için herkese teşekkür ederim.” diye konuştu.

Bryl ailesini Budapeşte’de karşılayarak Niş’e getiren Aleksandar Jovanovic, “Yaşananlar çok zordu. Savaşın içinde olduklarını biliyordum ama ne yapacağımı bilmiyordum. 23 yıl önce biz de bu tür bir durumdaydık. Onların durumunu iyi anlıyorum. O yüzden evimi onlara açtım.” dedi.

Ilgili Haberler