SARAYBOSNA’NIN “UMUT TÜNELİ” 28 YAŞINDA

Bosna Savaşı sırasında kazılan 800 metre uzunluğundaki Umut Tüneli, kuşatma altındaki Saraybosna’nın dünyaya açılan tek kapısıydı. Tam 28 yıl önce açılan tünel, müzeye dönüştürüldü. Yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgi görüyor.

Bosna Savaşı sırasında kuşatma altına alınan Saraybosna’nın can damarı olan, kentte sıkışıp kalan 10 binlerce insan için dünyaya açılan tek kapı vazifesi gören Umut Tüneli, bundan tam 28 yıl önce açıldı.

Saraybosna havaalanının altına sadece kürekle kazılarak 4 ay 4 günde inşa edilen tünel, şehre adeta hayat verdi.

Saraybosna’nın dünyayla olan iletişimini sağladı

800 metre uzunluğunda, 1 metre genişliğinde ve 160 santimetre yüksekliğindeki tünelin zemini tahta bloklarla ve tomruklarla desteklendi. Bir süre sonra rayların da döşenmesiyle birlikte Saraybosna’nın dünyayla olan iletişimi sağlandı.

Kuşatma altındaki Saraybosna’da şehirdeki tüm giriş ve çıkışlar kapatılmıştı. Umut Tüneli sayesinde şehre gıda girişi sağlandı. Yardımlar 30 ay boyunca Boşnaklara ulaştırıldı.

25 metrelik kısmı ziyarete açık

Bugün müze olarak kullanılan tünelin sadece 25 metrelik kısmı ziyarete açık. Tünelin yapımında kullanılan malzemelerle birlikte Boşnak askerlere ait eşyalar sergileniyor.

Modern tarihin en uzun şehir kuşatmasına sahne olan Saraybosna’daki Umut Tüneli, yerli ve yabancı turistler tarafından da büyük ilgi görüyor.

Ilgili Haberler