SANCAK’TA TÜRK KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

Sırbistan’ın Sancak bölgesindeki Tutin kentinde Türk Kültür Merkezi açıldı. Açılış törenine katılan Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, “Türkçe için Tutin’de de büyük bir ilgi var. Burada bir Türk öğretmen görevlendireceğiz. Türkçe öğrenen gençler Türkiye Bursları’ndan daha kolay istifade edecekler.” dedi.

Sırbistan’da Boşnak nüfusunun yoğun olduğu Tutin kentinde Türk Kültür Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi. Merkezin 5 Ekim 2022 tarihi itibarıyla gerçekleştirilen açılış töreninde; Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, Novi Pazar Başkonsolosu Başar Başol ve Tutin Belediye Başkanı Salih Hot’un yanı sıra pek kişi yer aldı.
Belgrad Büyükelçisi Aksoy, Belediye Başkanı Hot ile Türk Kültür Merkezi protokolüne imza attıklarına ifade ederek “Novi Pazar’dan sonra Tutin’de Türk Kültür Merkezi’ni açmış oluyoruz, çok mutluyuz.” diye konuştu.

TÜRKÇE’YE YOĞUN İLGİ

Aksoy, Yunus Emre Enstitüsünde 3 bine yakın Sırp ve Boşnak’a Türkçe dersi verildiğini hatırlatarak “Türkçe için Tutin’de de büyük bir ilgi var. Burada bir Türk öğretmen görevlendireceğiz. Türkçe öğrenen gençler Türkiye Bursları’ndan daha kolay istifade edecekler.” dedi.

Tutin Belediye Başkanı Salih Hot ise ortak yürütülen projelere devam edeceklerini dile getirdi. Hot, Novi Pazar-Tutin yolunun yenilenmesi için Türkiye’nin verdiği destekten ötürü teşekkür etti ve açılışı yapılan merkezde Türk dili, edebiyatı ve kültürünün tanıtılmasına yönelik çalışmalar yapılacağını bildirdi.

Ilgili Haberler