RUSYA’NIN BOSNA BÜYÜKELÇİSİ: ”BOSNA’NIN İSTİKRARSIZLAŞMASINDAN ULUSLARARASI TOPLUM SORUMLUDUR”

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in ayrılıkçı Sırpların yasasını iptal ettikten bir gün sonra Rusya’nın Saraybosna Büyükelçisi yaptığı açıklamada, Batı’nın bu tutumunun Bosna’da ‘‘istikrarsızlık’’ yaratacağı uyarısında bulundu.

Ukrayna savaşının başladığı günden beri Balkanlarda kırılmaların yaşanacağına dair ciddi endişeler belirdi. Özellikle Bosna konusu en hassas konulardan biri.

Bosna’da bulunana uluslararası Yüksek Temsilci Alman Christian Schmidt Batı tarafından desteklenmekte ancak Rusya tarafından tanınmamakta. Yüksek Temsilci Salı günü Bosna Sırp Cumhuriyetinin devlet varlıklarını taşıma yasasını onaylamadı.

1992 – 1995 yılları arasında meydana gelen savaştan sonra devlet Müslüman Hırvat Federasyonu ve Sırp Cumhuriyeti olarak düzenlenmişti.

İki birim arasında merkezi kurumlar bulunmakta ancak aynı zaman da kendi hükümetleri de mevcut.

Salı günü onaylanmayan tartışmalı yasaya göre Bosna Sırp entitesi devlet varlıklarını kendi kontrolüne alabilecekti.

Saraybosna’da bulunan Rusya büyükelçiliği Shmidt’in bu kararını ‘‘yasalara aykırı’’ olarak değerlendirerek ve Bosna’da hala barış sürecini denetleyen uluslararası bir organ olan Barış Uygulama Komisyonundan çıkarılmasını tale petti.

Rus Büyükelçi ‘‘Bosna Hersek’te olası bir istikrarsızlık olması durumunda bunun sorumlusu uluslararası yetkililerdir’’ ifadelerini kullandı.

Barış Uygulama Komisyonunda Rusya, Fransa, İtalya, Japonya, Kanada, Almanya, ABD, Birleşik Krallık, AB, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Türkiye bulunmaktadır.

Rusya’nın Yüksek Temsilci Schmidt’I kabul etmemesinin nedeni onun BM Güvenlik Konseyi tarafından atanması gerektiğini iddia etmesinden gelmektedir.

Bosnalı Sırplar geçen yılın Aralık ayında ülkenin ortak kurumlarından, ordudan, adalet sisteminden ve vergi sisteminden çekilme süreci başlattılar.

Sırpların bu hareketi ülkenin dağılma veya yeni bir çatışma ortaya çıkmasının olasılığı konusunda endişe yarattı./Balkan Postası

 

 

 

 

 

Ilgili Haberler