RUSYA: “UKRAYNA’DA 51 BOSNA HERSEK VATANDAŞI ÖLDÜRÜLDÜ”

Rusya Savunma Bakanlığı, Bosna Hersekli 51 paralı askerin Ukrayna’da öldürüldüğüne dair bir bilgi yayınladı, Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı ise bu iddiaları yalanladı.

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’daki savaşın başlama tarihinden beri ülkedeki savaş alanına 167 Bosna Hersek vatandaşının geldiğini bildirdi. Bakanlığının bildirdiğine göre 167 Bosna Hersek vatandaşından 51’i öldürüldü, 46’sı ise savaş alanını terk etti. Rusya, şu anda Ukrayna’da 70 Bosna Hersek vatandaşının bulunduğunu iddia etti.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı’nın Twitter üzerinden yayınladığı açıklamada, “Bosna Hersek Güvenlik Bakanlığı ve güvenlik kurumları, iki Bosna Hersek vatandaşının Ukrayna’daki savaş alanına (biri Ukrayna’nın tarafında, diğeri ise Rusya’nın tarafında) gidişi hakkında bilgi sahibidir. Bu nedenle, Rus kaynaklarından alınan ve medyada bildirildiği üzere ülkeden ayrılan ve öldürülen Bosna Hersek vatandaşlarına ilişkin bilgiler asılsızdır.” denildi.

Rusya’dan gelen bilgilere göre, 24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da savaş alanında 74 Hırvat öldürüldü.

Bosna Hersek vatandaşlarının yabancı savaş alanlarına gitmesi, terörizm ve terörist faaliyetlerle ilgili ceza gerektiren bir suç teşkil ediyor. 2014 yılında kabul  edilen ilgili kanun, yabancı ülkelerde savaşanların 10 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması öngörüyor. Kanunun çıkarılmasının nedeni, çok sayıda Bosna Hersek vatandaşının Suriye’deki savaş alanlarına gitmesiydi.

Ilgili Haberler