RUSYA EN FAZLA BALKANLARDAN PARALI ASKER ALIYOR

Ruslar sadece Rusya içerisinde asker almıyor aynı zaman da dünyadan da paralı asker toplamaya çalışıyor. Ukrayna savunma bakanlığının iddasına göre Rusya’nın paralı asker toplamaya çalıştığı en önemli bölge Balkanlar.

Onlardan sorumlu olan en önemli kişilerden biri Dejan ‘Daki’ Bariç. Rusya’da yaşayan Bariç’in aynı zaman da paralı bir asker olduğu bildiriliyor. Bariç, 2014 yılından beri Ukraynya’ya karşı savaşıyor.

Aynı şekilde bu mesele ile ilgilenen diğer bir Sırp’ta Zika Radojçi. Radojçiç, hali hazırda Ukrayna’ya karşı savaşmaktadır.

Ukrayna Ulusal Direniş Merkezi, yabancı savaşçıların farklı bir ülkenin pasaportlarına sahip olmalarının onların sorumluluklarını azaltmayacağını bildiriyor.

Ukrayan istihbarat ajansı Rusya’nın Herson ve Kırım bölgelerine İran’dan “Shahed-136” intihar dronlarının nasıl kullanılacağını öğreten eğitmenlerin geldiğini açıkladı.

Beriç aynı şekilde 1998 – 1999 yıllarında da Kosova’da savaşmıştır.

Sırp Rus savaşlarında savaşan paralı asker daha önce verdiği bir röportajda ‘‘Kosova bizim kalbimizdedir ve zamanı geldiğinde onu geri alacağız!’’ dedi.

O sosyal medya hesaplarından açık açık Sırpların Ukrayna’ya karşı Rus ordusuna nasıl katılabileceklerini açıklıyor.

Sırbistan’dan Ukrayna’ya karşı Rus saflarına bir çok eski savaş suçlusu Sırp katıldı.

Ne Avrupa Birliği ne de herhangi bir başka uluslararası mekanizma Sırbistan’a bu paralı askerleri durdurması için baskı yapmadı. Aksine, Sırp medyasında hala Vladimir Putin’e övgüler dizilmektedir./Balkan Postası

Ilgili Haberler