RUSYA, BALKANLARDA PROTESTO VE ÇATIŞMALARLA TANSİYONU YÜKSELTMEYE ÇALIŞIYOR

Rusya, Balkanlarda ki belirli gruplarda tansiyonun mevcut olduğunu bildiği için medyada aktif.

NATO operasyonları ittifako iletişim komandası Jay Janzen Rusya’nın bu bölgede protesto ve bölünmelerle bölgede tansyonu yükseltmeye çalışıyor dedi.

Janzen ‘‘Rusya bu alanda çok aktif ancak ben Rusya’nın temel odağının Balkanlar olmadığını söylüyorum’’ dedi.

Janzen’e göre Rusya bölgede belirli gruplar arasında tansiyonun yüksek olduğunu bildiği için protesto veya çatışmalarla durumu daha da kötüleştirmeyi amaçlıoyor.

Jenzen sadece Rusya’nın burda aktör olmadığını belirtiyor.

Jenzen ‘‘Çin’de burada başka şekilde çok aktif. Burada ekonomik gücü ile uzun vadede etkin olmayı planlıyor. Rüşfet ve sübvensiyonla ve verdiği rüşfetlerle burada etkin olmak istiyor. Aynı şekilde bölgedeki bazı hükümetlerde bu bölgede etkin olmayı hedefliyor’’ dedi.

Jenzen, bölge halklarının NATO’ya güvenmesi ve neden güvenilmesi gerektiğini çok iyi anlatmak lazım dedi.

Medya uzmanı Bojan Kordallov’da NATO karşıtı merkezlerden yalan haberlerin her geçen gün daha çok yayıldığını ve bunun da vatandaşlar arasında kurumlara olan güveni sarstığını ve bunun tehlikeli bir silaha dönüştüğünü belirtti.

Kuzey Makedonya’nın NATO’ya katılmasıyla birlikte bu konuda yanlız kalmadığını belirtti.

Kordallov ‘‘Yalan haberlere karşı en önemli güvenlik kurumların şeffaflığıdır. Bizim odaklanmamız gereken şey kurumların şeffaflığı ve kurumların dijitalleştirilmesidir. Eğer kurumlarının açık ve şeffaf olursa, vatandaşlarınız da bilgiyi sosyal medyada değil, kurumlardan alır’’ dedi.

Jay Janzen Kuzey Makedonya bilgilendirme açısından askeri kapasitesinin artırmak için bölgede lider.

Janzen ‘‘En önemli sinyal NATO’nun ilk büyük konferansının Kuzey Makedonya’da gerçekleşmesidir’’ dedi.

Geçtiğimiz hafta üsküp’te Pazartesi, Salı ve Çarşamba günü Avrupa entegrasyonu ve NATO karşıtı merkezlerden yayılan yalan haber ve dezenformasyon kampanyalarına karşı bir konferans organize edildi./Balkan Postası

 

 

 

Ilgili Haberler