Rusya adına çalışan casusların Bulgaristan’da NATO ve AB’ye ait gizli bilgileri çaldığı ortaya çıktı

Rus casusların Bulgaristan’da NATO ve Avrupa Birliği’ne ait gizli bilgileri çaldığı ortaya çıktı.

Bulgaristan’daki savcılar aralarında Savunma Bakanlığı’nda çalışan üst düzey yetkililerin de olduğu 6 Bulgar vatandaşını Rusya lehine casusluk yapmakla suçladı. Savcılığın yayınladığı bazı görüntülerde söz konusu kişilerin Rus büyükelçiliği ile bağlantıları ve yaptıkları işlerin karşılığında aldığı paralar görülüyor.

Savcılar grubu zanlıları, Bulgaristan, NATO ve Avrupa Birliği’ne ait devlet sırlarını yabancı bir ülkeye vererek ulusal güvenlik için ciddi bir tehdit olmakla suçluyor.

Yayınlanan belgeler arasında bulunan ve grubun lideri tarafından yazıldığı iddia edilen ve yarı Bulgarca yarı Rusça bilgi notunda NATO toplantıları, AB’nin Rusya politikası, Ukrayna ve Belarus’la ilgili istihbarat bilgileri gibi öncelikler sıralanıyor.

Savcılara göre casuslar kısa bir süre önce Karadeniz kıyısındaki Varna şehrinde kurulan NATO Deniz Koordinasyon Merkezi’ne özel bir ilgi göstermiş.

Grubun ortaya çıkarılması Amerika Birleşik Devletleri’nin yeni Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in de katıldığı NATO toplantısı öncesine denk geldi.

Ilgili Haberler