RAMA: “RUSYA BALKANLAR’DAKİ ÇATIŞMAYI KÖRÜKLÜYOR”

Arnavutluk Başbakanı Edi RamaRusya’nın Balkanlar’daki çatışmayı körüklediğini ve ‘kırılabilir barışı’ tehlikeye attığını vurguladı.

Rama, Alman Spiegel gazetesine verdiği röportajda, “Putin’in konuşmalarında Kosova’dan ne kadar çok bahsettiğini fark ettiniz mi? Sürekli ‘Kosova, Kosova, Kosova’ diye tekrarlıyor. Putin, Balkanlar’daki çözülmemiş sorunların en acısını kışkırtıyor ve yeni bir sorunu alevlendirmek için her şeyi yapıyor.” dedi.

Rusya’nın Balkanlar’daki çatışmayı körüklediğini söyleyen Rama, Sırbistan ve Sırp Cumhuriyeti’nin, Moskova’ya karşı sempatisinin oldukça güçlü olduğuna işaret etti.

Bölge halkının, Putin’e karşı çıkanlar ve onu destekleyenler olarak ikiye ayrıldığını belirten Rama, Karadağ’daki Karadağlılar ile Sırp nüfus arasında derin bir bölünme olduğunu ve ‘Açık Balkan’ girişiminin iyi sonuçlar getirebileceğini savundu.

Rama, “Son zamanlada Balkanlar’da cesaret verici gelişmeler oldu. Bu yüzden Sırbistan, Arnavutluk ve Karadağ’ın bir tür mini Schengen Bölgesi oluşturmasını istiyorum.” dedi.

Ilgili Haberler