PANDEMİ SONRASI BEL AĞRISI ŞİKAYETLERİ DAHA SIK YAŞANACAK

Fizyoterapist Ahmet Rasim Özdemir, pandemi sebebiyle evde çalışanlarda bel problemlerinin arttığını söyleyerek uyarılarda bulundu.

Koronavirüs evde geçirilen süreyle hareketsizliği de artırdı. İş ve eğitim de evlere taşınınca kas ve iskelet sisteminde de birçok sorun ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar, evden çalışanların yüzde 40’ının sahada çalışanlara göre daha fazla bel ağrısı çektiğini ortaya koyarken, boyun düzleşmeleri, skolyoz ve kifoz problemleri ileri vadede ise bel, boyun fıtığı gibi sorunlar daha sık görülebiliyor. Fizyoterapist Ahmet Rasim Özdemir, masa başında çalışmaya bağlı olarak gelişen rahatsızlar hakkında önemli bilgiler verdi.

BÜYÜME ÇAĞI ÇOCUKLARINDA SKOLYOZ TEHLİKESİ

Fiziksel aktivitenin yetersiz olmasının kilo artışına neden olduğunu dile getiren Özdemir, “Bununla beraber kas zayıflıkları, eklem ağrıları ortaya çıkmaya başladı. Hareketsiz bir yaşam, kas zayıflıkları, eklem ağrıları derken fiziki olarak birçok sorunla karşılaşabiliyoruz. Bir diğer problem de omurga problemleri. Büyüme çağında olan çocuklarda skolyoz problemleri, omurga eğrilikleri karşılaştığımız bir diğer sorun.” dedi.

Evden çalışanlar ve sağlık çalışanlarıyla birlikte yapılmış bir çalışmayı hatırlatan Özdemir, “Bunların bel ağrıları kıyaslandığında evde kalanların yüzde 40 kadar daha fazla bel ağrısı çektiği görülmekte. Aktif olanlar hareket kabiliyeti daha fazla olanlar sahada olanların daha az bel ağrısı çektiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uzun vadede boyun düzleşmeleri, skolyoz ve kifoz problemleri, ileri vadede bel fıtığı, boyun fıtığı gibi sorunların daha sık görülebileceğini vurgulayan Özdemir, “Eklemlerdeki hareketsizlikle beraber kireçlenme problemleri de sıklıkla görülecek diye düşünüyorum.” dedi.

UZMANINDAN AĞRILARI AZALTACAK İPUÇLARI

Fizyoterapist Ahmet Rasim Öztekin, hareketsizlikten kaynaklı yaşanan eklem ağrılarını azaltmak için gerekli ipuçlarını şu sözlerle anlattı: “Saat başı 5 dakika molalarla yürüyüşler yapabiliriz. Ekran başındayken boyun ve omuz hareketleriyle 5’er dakikalık germe egzersizleri ekleyebiliriz. Sabah ve akşam 5 dakikalık esneme egzersizlerini yaparsak bu ağrılarla karşılaşmamak mümkün. Ergonomik mobilyalar da çok önemli. Sandalyenin kolçaklı ve bel destekli olması, bilgisayar ekranının göz hizasında, olması hem baş duruşunu hem de bel ağrısı problemini ortadan kaldırmamıza güzel bir imkan sağlayacaktır. Ekranlarının karşısına ‘dik dur, unutma’ gibi notlar yazarak bunu kendilerine sürekli hatırlatabilirler. Masa dizaynı, masanın boyu sandalyenin yüksekliği çok önemli.”

Ilgili Haberler

 • PCR TESTİ NEDİR

  PCR testi; bir tanı testi olarak bilinmektedir ve koronavirüse ait RNA’yı göstermektedir. Farklı hastalıklar için kullanılabilir. “PCR testi” koronavirüs döneminde sık duyduğumuz konuların başında geliyor. PCR, vücuttaki çok az...
 • LEKE VE KARARMALARA ELVEDA: CİLT BEYAZLATICI KARBONAT TÜRÜ

  Yaz aylarının gelmesiyle ciltteki leke ve kararmalara çözüm aranıyor. Dirsekler, dizler ve koltuk altında yaşanan kararma sorununu evde hazırlayacağını pratik bir tarifle azaltabilirsiniz. Özellikle kadınların sıklıkla karşılaştığı ciltte lekelenme...
 • Ramazan ayında sağlıklı beslenmek için pratik ipuçları

  Ramazan boyunca nasıl beslenilmeli, sahur ve iftarda neler yenilmeli, susuzluk önlenebilir mi ve hangi yiyeceklerden kaçınılması gerektiğine dair sorulara yanıt aradık… Oruç, ruhun temizliğini sembolize eder, öz disiplin ve...
 • Tiroid sağlığını destekleyen 5 besin

  Genel sağlığınız için inanılmaz derecede önemli olan tiroidin normal çalışması için en önemli faktörlerden biri beslenmedir. İşte tiroid sağlığını destekleyen 5 sağlıklı besin. Tiroid, temel vücut fonksiyonlarınızı kontrol eden...